piątek, 30 października 2020.
Strona główna > Kultura > Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie

Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie [GALERIA]

Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie
Data publikacji: 2020-09-25 23:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-26 14:54
Wywietleń: 1778 476784

Łona i Webber wystąpili w piątkowy (25 września) wieczór na szczecińskim Niebuszewie, w lokalu po niedawno zlikwidowanej restauracji "Dobre Rzeczy Na Słowackiego 14". To był prawdopodobnie przedostatni koncert duetu w tym roku (ostatni z kolei w sobotę w Warszawie). Z powodu pandemii i coraz większej ilości zakażeń na koronawirusa artyści zdecydowali się bowiem, że jesienną trasę klubową przenoszą na przyszły rok.

Duet wystąpił w ramach festiwalu Spoiwa Kultury. Wejściówki na ich koncert rozeszły się błyskawicznie, a lista rezerwowa chętnych była bardzo dłuuuga. Wieczór odbył się pod hasłem "Śpiewnik domowy kameralnie", bowiem była to podróż przez utwory z najnowszego, znakomitego wydawnictwa Łony i Webbera. W drugiej połowie kwietnia odbyła się bowiem premiera minialbumu artystów, zatytułowana właśnie "Śpiewnik domowy". Od kilku miesięcy furorę w internecie robi teledysk do piosenki z tej płyty - "Co tam mordo?”, w którym wystąpił Adam Kuzycz - Berezowski, aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Utwór ten, z charakterystycznym bitem brazylijskiej samby, artyści wykonali też podczas piątkowego koncertu. Tego wieczoru szczególnie przejmująco zabrzmiało "Echo", piosenka o marcu 1968, ale ze szczecińskiej perspektywy, z tutejszymi bohaterami z Niebuszewa ("Lejb to tu, na Słowackiego, z rodziny niekiepskiej. Koledzy polscy, napisy na klatce niemieckie i ludowa władza, co do nieludowych imion zły ma przelot. Więc zamiast „Lejb” ojciec pisze „Leon”. (...) Aż przychodzi marzec. Ten, co tym metodycznym lotem wymazuje prawie wszystko z obu tych zwrotek i rozrzuca jakby się tym bawił: Hamburg, Sztokholm, Nowy Jork, Tel Awiw").

Tu warto wspomnieć, że wspomniana dzielnica Szczecina, Niebuszewo, jest wyjątkowa ważna w tym roku podczas Spoiw Kultury. Stała się bowiem miejscem kilku wydarzeń festiwalowych. To tu właśnie zainaugurowano imprezę w miniony wtorek, kiedy to w czterech miejscach ustawione zostały cztery bryły lodu (z zamrożonymi wewnątrz listami), pod adresami czterech osób, które tam mieszkały przed deportacją w 1940 roku. Potem ci ludzie trafili do transportów i nigdy do swoich domów nie wrócili. Autorki tej instalacji, zatytułowanej "Wprawka" (Weronika Fibich i Natalia Szostak), nawiązały do pierwszej - w państwie rządzonym przez nazistów - zorganizowanej deportacji z obszaru tzw. Starej Rzeszy, w której Żydów, obywateli państwa niemieckiego, wywieziono poza jej obszar, na tereny podbite. Stanowiła swoiste ćwiczenie, w celu osiągnięcia biegłości w przeprowadzaniu następnych wywózek odbywających się w kolejnych latach niemal w całej Europie.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie Napisali utwór o mieszkańcach tej ulicy, a teraz tu wystąpili. Łona i Webber na Niebuszewie

Komentarze

Robert
Restauracja była świetna, dania bardzo dobre. Widocznie nie wytrzymali pandemii, ale gdy tam bywalem zawsze dużo stolików było zajętych. A parkingi nie mają nic do tego (choć przecież w tamtej okolicy zastawione są chodniki) - restauracji się nie robi od miejsca parkingowe no chyba, że jest to restauracja drive.
2020-09-26 14:52:22
biznes
Restauracja w tym miejscu to nie był dobry pomysł, zawsze tam było pusto, do tego brak parkingów, choć okolica ładna, za to konkurencja mocniejsza.
2020-09-26 09:57:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie