Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nagrodzono film szczecińskich twórców! Czy to początek pasma sukcesów?

Data publikacji: 01 czerwca 2019 r. 22:39
Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca 2019 r. 22:46
Nagrodzono film szczecińskich twórców! Czy to początek pasma sukcesów?
 

Film zrealizowany w szczecińskiej Akademii Sztuki pt. "Portret Suzanne" otrzymał w sobotę (1 czerwca) nagrodę Złotego Smoka za reżyserię dla Izabeli Plucińskiej, na prestiżowym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Czy to oznacza początek pasma sukcesów tej opowieści? Trzymamy za to kciuki! Tu warto przypomnieć, że nominowana do Oscara animacja "Twój Vincent" debiutowała na tej samej imprezie w grodzie Kraka.

O czym jest historia w reżyserii Plucińskiej, na podstawie opowiadania Rolanda Topora? Oto mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni…

Praca nad filmem była bardzo pracochłonna. Dziennie robiono cztery sekundy animacji. Kiedy odwiedziliśmy Izabelę Plucińską w Akademii Sztuki, podczas realizacji filmu, w planach było zużycie aż 150 kilogramów plasteliny do stworzenia m.in. scenografii.

Izabela Plucińska urodziła się w Polsce, obecnie mieszka w Berlinie. Jej filmografia obejmuje m.in. „Jam Session" (2005) - zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Esterhazy" (2009), „Sexy Laundry" (2015). Polsko-francusko-niemiecki „Portret Suzanne” to czternasty film „w plastelinie” artystki. Obecnie I. Plucińska wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją własną firmę produkcyjną ClayTraces.

Jedną z producentek „Portretu Suzanne" jest, poza wspomnianą reżyserką, Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki, który jest również szefową szczecińskiej galerii dla dzieci i młodzieży „Tworzę się". ©

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA