niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Nagrodzono film szczecińskich twórców! Czy to początek pasma sukcesów?

Nagrodzono film szczecińskich twórców! Czy to początek pasma sukcesów?

Nagrodzono film szczecińskich twórców! Czy to początek pasma sukcesów?
Data publikacji: 2019-06-01 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-01 22:46
Wywietleń: 935 394683

Film zrealizowany w szczecińskiej Akademii Sztuki pt. "Portret Suzanne" otrzymał w sobotę (1 czerwca) nagrodę Złotego Smoka za reżyserię dla Izabeli Plucińskiej, na prestiżowym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Czy to oznacza początek pasma sukcesów tej opowieści? Trzymamy za to kciuki! Tu warto przypomnieć, że nominowana do Oscara animacja "Twój Vincent" debiutowała na tej samej imprezie w grodzie Kraka.

O czym jest historia w reżyserii Plucińskiej, na podstawie opowiadania Rolanda Topora? Oto mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni…

Praca nad filmem była bardzo pracochłonna. Dziennie robiono cztery sekundy animacji. Kiedy odwiedziliśmy Izabelę Plucińską w Akademii Sztuki, podczas realizacji filmu, w planach było zużycie aż 150 kilogramów plasteliny do stworzenia m.in. scenografii.

Izabela Plucińska urodziła się w Polsce, obecnie mieszka w Berlinie. Jej filmografia obejmuje m.in. „Jam Session" (2005) - zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Esterhazy" (2009), „Sexy Laundry" (2015). Polsko-francusko-niemiecki „Portret Suzanne” to czternasty film „w plastelinie” artystki. Obecnie I. Plucińska wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją własną firmę produkcyjną ClayTraces.

Jedną z producentek „Portretu Suzanne" jest, poza wspomnianą reżyserką, Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki, który jest również szefową szczecińskiej galerii dla dzieci i młodzieży „Tworzę się". ©

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie