sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Dawna muzyka w starym opactwie

Dawna muzyka w starym opactwie

Dawna muzyka w starym opactwie
Data publikacji: 2015-08-14 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Wywietleń: 1930 12053
W sobotę w cysterskim Kołbaczu zaczyna się VI Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej. Koncertom jak co roku będą towarzyszyć spotkania, poświęcone historii i kulturze miejsc, w których są organizowane.

Kołbacz to miejsce bardzo ważne dla dziejów Księstwa Pomorskiego. W 1173 roku książę Warcisław II osadził tam cystersów, którzy w latach 1210 - 1347 zbudowali kościół i klasztor. Zachowanym do dziś jego imponującym obiektom prezydent RP Bronisław Komorowski nadał w ubiegłym roku tytuł Pomnik Historii. 
Zanim w sobotę w gotyckim kościele NSPJ w Kołbaczu zabrzmi muzyka, organizatorzy zapraszają (godz. 15 – 17) na piknik historyczny. Będą prezentowane dawne zabawy plebejskie i tańce, przygotowane m.in. przez Bractwo Maltańskie. Seniorzy z Kołbacza zaproszą na kiermasz ciast i przetworów domowych.
O godz. 17 zacznie się zwiedzanie obiektów opactwa. Oprowadzi po nich Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. O dawnych ogrodach klasztornych opowie w wirydarzu dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki, która wespół ze Stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki i kołbacką młodzieżą tworzy ogród, nawiązujący do tradycji cysterskich. W Galerii Cysterskiej będzie można obejrzeć wystawę „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto”. 
O godz. 19 w kościele zacznie się koncert, zatytułowany „Między Wschodem a Zachodem”. Zespół Szczecin Vocal Project (po raz pierwszy w międzynarodowej obsadzie) zaprezentuje pieśni Kościołów Wschodu i Zachodu z XVI i XVII wieku, autorstwa Johanna G. Ebelinga, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Mikołaja Zieleńskiego, Andrzeja Hakenbergera, Philippa Dulichiusa, Johanna M. Bacha, Mikolaja Dyleckiego. Na koncert i wszystkie imprezy towarzyszące wstęp wolny

Kolejne koncerty festiwalu odbędą się w kolejne soboty sierpnia i września w Trzebiatowie, Gryfinie, Czachowie, Stargardzie. Na wszystkie osobom zainteresowanym ze Szczecina organizatorzy festiwalu zapewniają dojazd i powrót (koszt: 25 zł, do 15 sierpnia cena promocyjna: 20 zł; bus odjeżdża z przystanku przy ul. Korsarzy). Rezerwacja i sprzedaż biletów na stronie HYPERLINK "http://www.famd.pl" www.famd.pl, sprzedaż bezpośrednia: Republika Rozmaitości Fanaberia, Szczecin, deptak Księcia Bogusława X 5. (b.t.)

Na zdjęciu: Szczecin Vocal Project

Fot.: FAMD

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie