czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Dawna muzyka w starym opactwie

Dawna muzyka w starym opactwie

Dawna muzyka w starym opactwie
Data publikacji: 2015-08-14 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1439 12053
W sobotę w cysterskim Kołbaczu zaczyna się VI Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej. Koncertom jak co roku będą towarzyszyć spotkania, poświęcone historii i kulturze miejsc, w których są organizowane.

Kołbacz to miejsce bardzo ważne dla dziejów Księstwa Pomorskiego. W 1173 roku książę Warcisław II osadził tam cystersów, którzy w latach 1210 - 1347 zbudowali kościół i klasztor. Zachowanym do dziś jego imponującym obiektom prezydent RP Bronisław Komorowski nadał w ubiegłym roku tytuł Pomnik Historii. 
Zanim w sobotę w gotyckim kościele NSPJ w Kołbaczu zabrzmi muzyka, organizatorzy zapraszają (godz. 15 – 17) na piknik historyczny. Będą prezentowane dawne zabawy plebejskie i tańce, przygotowane m.in. przez Bractwo Maltańskie. Seniorzy z Kołbacza zaproszą na kiermasz ciast i przetworów domowych.
O godz. 17 zacznie się zwiedzanie obiektów opactwa. Oprowadzi po nich Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. O dawnych ogrodach klasztornych opowie w wirydarzu dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki, która wespół ze Stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki i kołbacką młodzieżą tworzy ogród, nawiązujący do tradycji cysterskich. W Galerii Cysterskiej będzie można obejrzeć wystawę „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto”. 
O godz. 19 w kościele zacznie się koncert, zatytułowany „Między Wschodem a Zachodem”. Zespół Szczecin Vocal Project (po raz pierwszy w międzynarodowej obsadzie) zaprezentuje pieśni Kościołów Wschodu i Zachodu z XVI i XVII wieku, autorstwa Johanna G. Ebelinga, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Mikołaja Zieleńskiego, Andrzeja Hakenbergera, Philippa Dulichiusa, Johanna M. Bacha, Mikolaja Dyleckiego. Na koncert i wszystkie imprezy towarzyszące wstęp wolny

Kolejne koncerty festiwalu odbędą się w kolejne soboty sierpnia i września w Trzebiatowie, Gryfinie, Czachowie, Stargardzie. Na wszystkie osobom zainteresowanym ze Szczecina organizatorzy festiwalu zapewniają dojazd i powrót (koszt: 25 zł, do 15 sierpnia cena promocyjna: 20 zł; bus odjeżdża z przystanku przy ul. Korsarzy). Rezerwacja i sprzedaż biletów na stronie HYPERLINK "http://www.famd.pl" www.famd.pl, sprzedaż bezpośrednia: Republika Rozmaitości Fanaberia, Szczecin, deptak Księcia Bogusława X 5. (b.t.)

Na zdjęciu: Szczecin Vocal Project

Fot.: FAMD

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy