Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Myśliborski SMAK 2023. Spotkania młodych autorów i kompozytorów

Data publikacji: 23 października 2023 r. 18:21
Ostatnia aktualizacja: 23 października 2023 r. 21:39
Myśliborski SMAK 2023. Spotkania młodych autorów i kompozytorów
Poziom artystyczny tegorocznych przesłuchań był nie tylko niezwykle wysoki, ale także wyjątkowo wyrównany. Fot. Filip Owczarek  

42. edycja Ogólnopolskich Spotkań Młodych Autorów i  Kompozytorów Piosenki „SMAK” im. Jonasza Kofty w  Myśliborzu przeszła do historii. Przez trzy październikowe popołudnia i wieczory Myślibórz był niekwestionowaną stolicą polskiej piosenki autorskiej.

– Podczas inauguracji SMAK-u chwilą ciszy uczczono pamięć współorganizatora i wieloletniego sekretarza „SMAK-owego” jury Leszka Bończuka, który odszedł od nas w przeddzień rozpoczęcia myśliborskiego święta piosenki autorskiej – relacjonuje Jacek Włosek z Myśliborskiego Ośrodka Kultury. – Do tegorocznych „Spotkań” zakwalifikowano 18 podmiotów wykonawczych, w tym jeden duet, trzy zespoły i czternastu solistów. Uczestnicy SMAK-u 2023 przyjechali do nas z terenu całej Polski – Warszawy, Poznania, Ełku, Torunia, Przasnysza, Olsztyna, Wrocławia, Gostynia, Glinik, Dębów Wielkich, Łomianek, Dębna i Lipian. Obok autorskiej piosenki poetyckiej, reprezentowanej przez zdecydowaną większość wykonawców, publiczność miała okazję posłuchać także hip-hopu, rocka i klasycznego popu. Poziom artystyczny myśliborskich „Spotkań” był w tym roku wyjątkowo wysoki, co podkreślił odczytujący werdykt przewodniczący jury Krzysztof Heering.

W Myśliborzu odbywały się warsztaty i konsultacje z jurorami, podczas których uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje muzyczne, aranżacyjne, wokalne i wykonawcze umiejętności pod profesjonalną artystyczną opieką wybitnych twórców rodzimej piosenki.

W Koncercie Konkursowym wzięło udział 18 podmiotów wykonawczych. – Warto zaznaczyć, iż poziom artystyczny tegorocznych przesłuchań był nie tylko niezwykle wysoki, ale także wyjątkowo wyrównany, co spowodowało, że jurorów 42. „SMAK-u” czekało bardzo trudne i niewdzięczne zadanie wyboru ich zdaniem najbardziej utalentowanych, charyzmatycznych i oryginalnych młodych twórców-amatorów – informuje Jacek Włosek. 

Po naradzie składu jurorskiego przewodniczący jury Krzysztof Heering odczytał protokół, zaznaczając jednocześnie, iż obrady były długie i wyjątkowo burzliwe: „Hebanowy Szczebel do Kariery” otrzymał Piotr Zubek z Warszawy, „Dębowy Szczebel do Kariery” – Mariusz „Oziu” Orzechowski z Warszawy, a „Sosnowy Szczebel do Kariery” – Dawid Gębala z Wrocławia,
Nagrodę Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP dla najlepszego wykonawcy otrzymała Gabriela Kundziewicz z Warszawy,
Nagrodę „Bursztynowego Skubika” dla największej osobowości – Zuza Wiśniewska z Torunia, Nagrodę Specjalną im. Janusza Kondratowicza dla autora najlepszego tekstu – Grzegorz Paczkowski z Warszawy, Nagrodę Burmistrza Myśliborza oraz Dyrektora Myśliborskiego Ośrodka Kultury – zespół „MITHARI” z  Poznania.
Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Swojak z Gostynia, Szymon Brucki z Torunia i Łukasz Jędrys z Olsztyna.

Po każdym „SMAK-owym” wieczorze w „Klubie Woja Myślibora” odbywało się kameralne „Jam Session” dla uczestników i „kibiców” myśliborskich „Spotkań”. W recitalach i koncertach towarzyszących 42. „SMAK-owi” zaprezentowali się: Halina Frąckowiak, Mieczysław Szcześniak, Krzysztof Heering, Wanda Heering, Beata Molak, Andrzej „E-moll” Kowalczyk i Paweł Sztompke.

Konferansjerami 42. edycji „SMAK-u” byli Paweł Sztompke, Szymon Jachimek i Jacek Włosek.

(eg)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA