czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Muzyka nie tylko od święta

Muzyka nie tylko od święta

Muzyka nie tylko od święta
Data publikacji: 2016-12-16 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1864 183580

Powstała pierwsza płyta Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrała ją Orkiestra Kameralna uczelni pod kierunkiem prof. Henryka Tritta. Muzykom towarzyszy chór, soliści i zaproszeni artyści.

Album, który ukaże się w styczniu, zapowiada się bardzo ciekawie. Obok dzieł XIX wiecznych klasyków, znalazły się na niej utwory kompozytorów współczesnych. Jest także szczeciński akcent - utwór Piotra Klimka, kompozytora i wykładowcy Akademii Sztuki.

Do nagrań płyty doszło z inicjatywy prof. Henryka Tritta, kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych w AS i dyrygenta Orkiestry Kameralnej. To on całość artystycznie przygotował i poprowadził.

- Chcielibyśmy, aby ta pierwsza płyta Akademii Sztuki w wykonaniu naszych studentów pod kierunkiem nauczycieli, służyła promocji uczelni - przyznał prof. Henryk Tritt. - W planach mamy jej oficjalną prezentację w przyszłym roku podczas koncertu w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy.

Na płycie znalazły się: "Elegia" Piotra Czajkowskiego, "Serenada na smyczki" Carla Friedemanna z solowymi występami na skrzypcach: Maksem Dondalskim i Edytą Karpińską, na altówce Aleksandrą Bazan, na wiolonczeli Michałem Rudzińskim. Nagrano także "Andante" i "Allegro"  Michała Spisaka na skrzypce i orkiestrę kameralną z solistą Maksymem Dondalskim, asystentem profesora. Szczecinianie szczególnie chętnie wysłuchają "Kantaty o Duchu" Piotra Klimka. W utworze partię solową śpiewa sopranistka Barbara Tritt oraz brzmią mniej spotykane instrumenty: duduk, klawesyn, perkusja. Całość wzmacnia zespół smyczkowy i chór mieszany, który przygotowała prof. Barbara Halec.

Orkiestra Kameralna składająca się ze studentów AS istnieje od pięciu lat. Powstała z inicjatywy prof. Henryka Tritta, a swój pierwszy publiczny koncert dała w Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2012 r. z okazji jubileuszu 60. urodzin profesora. Ten spontaniczny ruch studencki wpłynął na decyzję władz Wydziału Instrumentalnego i uczelni o ustanowieniu przedmiotu orkiestra kameralna. Zespół koncertuje regularnie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, podczas Koncertów Niedzielnych. Występuje też z audycjami na uczelni oraz z koncertami na terenie województwa. Jak podkreśla prof. Tritt młodzi muzycy z pasją specjalizują się przede wszystkim w wykonywaniu muzyki XIX i XX w. oraz współczesnej.

Nagrania płyty dokonano w studiu Akademii Sztuki w maju i listopadzie br. w ramach projektu Wydziału Instrumentalnego AS. Skład graficzny i projekt okładki są dziełem Piotra Depty, studenta i asystenta grafiki AS.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

ewa35
Piękna sprawa Tym powinni zyc mieszkancy miasta a nie awanturami politycznymi wszelkich partii. Mamy to co chcielismy, choc to co podbno chcielismy nie jest TYM -nawet do glowy nie przychdzilo czym onosie stało. ( to o polityce) Dobrze ze Mamy Akademie Sztuki i oby jak najwiecej "produktu" dla spolecznstwa w niej powstawalo Oczywiscie kupię te płyte
2016-12-17 13:24:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”