Powstała pierwsza płyta Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrała ją Orkiestra Kameralna uczelni pod kierunkiem prof. Henryka Tritta. Muzykom towarzyszy chór, soliści i zaproszeni artyści.
Album, który ukaże się w styczniu, zapowiada się bardzo ciekawie. Obok dzieł XIX wiecznych klasyków, znalazły się na niej utwory kompozytorów współczesnych. Jest także szczeciński akcent - utwór Piotra Klimka, kompozytora i wykładowcy Akademii Sztuki.
Do nagrań płyty doszło z inicjatywy prof. Henryka Tritta, kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych w AS i dyrygenta Orkiestry Kameralnej. To on całość artystycznie przygotował i poprowadził.
- Chcielibyśmy, aby ta pierwsza płyta Akademii Sztuki w wykonaniu naszych studentów pod kierunkiem nauczycieli, służyła promocji uczelni - przyznał prof. Henryk Tritt. - W planach mamy jej oficjalną prezentację w przyszłym roku podczas koncertu w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy.
Na płycie znalazły się: "Elegia" Piotra Czajkowskiego, "Serenada na smyczki" Carla Friedemanna z solowymi występami na skrzypcach: Maksem Dondalskim i Edytą Karpińską, na altówce Aleksandrą Bazan, na wiolonczeli Michałem Rudzińskim. Nagrano także "Andante" i "Allegro" Michała Spisaka na skrzypce i orkiestrę kameralną z solistą Maksymem Dondalskim, asystentem profesora. Szczecinianie szczególnie chętnie wysłuchają "Kantaty o Duchu" Piotra Klimka. W utworze partię solową śpiewa sopranistka Barbara Tritt oraz brzmią mniej spotykane instrumenty: duduk, klawesyn, perkusja. Całość wzmacnia zespół smyczkowy i chór mieszany, który przygotowała prof. Barbara Halec.
Orkiestra Kameralna składająca się ze studentów AS istnieje od pięciu lat. Powstała z inicjatywy prof. Henryka Tritta, a swój pierwszy publiczny koncert dała w Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2012 r. z okazji jubileuszu 60. urodzin profesora. Ten spontaniczny ruch studencki wpłynął na decyzję władz Wydziału Instrumentalnego i uczelni o ustanowieniu przedmiotu orkiestra kameralna. Zespół koncertuje regularnie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, podczas Koncertów Niedzielnych. Występuje też z audycjami na uczelni oraz z koncertami na terenie województwa. Jak podkreśla prof. Tritt młodzi muzycy z pasją specjalizują się przede wszystkim w wykonywaniu muzyki XIX i XX w. oraz współczesnej.
Nagrania płyty dokonano w studiu Akademii Sztuki w maju i listopadzie br. w ramach projektu Wydziału Instrumentalnego AS. Skład graficzny i projekt okładki są dziełem Piotra Depty, studenta i asystenta grafiki AS.
Elżbieta KUBERA
Fot. Robert STACHNIK