Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Kolejne unikaty z dna toru wodnego dla Muzeum Oręża Polskiego [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-22 19:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-24 12:54
Kolejne unikaty z dna toru wodnego dla Muzeum Oręża Polskiego
 

Element podwójnego działa przeciwlotniczego, które prawdopodobnie było zamontowane na niemieckim okręcie podwodnym i wyprodukowany w Szczecinie dodatkowy zbiornik paliwa z kutra patrolowego Kriegsmarine - to najnowsze zdobycze muzealników wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście - Szczecin.

Prowadzone od ponad roku pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m zaowocowało wieloma cennymi dla muzealników eksponatami techniki militarnej i morskiej. Wśród nich były m.in. elementy pancernika kieszonkowego Lützow, zbombardowanego przez Królewskie Siły Powietrzne w kwietniu 1945 r.

Część działa i zbiornik z dna toru wodnego

Tym razem na podstawie decyzji Urzędu Morskiego w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu trafiły dwa kolejne świadectwa działań wojennych prowadzonych w okolicach Szczecina pod koniec II wojny światowej.

Pierwszym z nich jest element lawety podwójnego działa przeciwlotniczego 2,0 cm Flak C/38, które prawdopodobnie było na wyposażeniu niemieckiego U-Boota w najbardziej popularnym wariancie VII C. Tego typu jednostki przemierzały szlak ze Szczecina do Świnoujścia stacjonując m.in. na wodach Zalewu Szczecińskiego. Odnaleziony obiekt został uszkodzony przez eksplozję. Jest to efekt albo bezpośredniego ataku, albo celowego działania załogi, która chciała go zniszczyć w obawie przed przechwyceniem działa przez nieprzyjaciela.

Dodatkowy zbiornik paliwa pochodzi z kolei z jednostek patrolowych Kriegs-Fisch-Kutter. Jest to nie tylko ciekawostka militarna, ale również artefaktem związanym bezpośrednio z dziejami Szczecina. Jak wynika z wytłoczonych na nim oznaczeń, wyprodukowały go szczecińskie zakłady Hermanna Otto Ippena, uczestniczące w procesie montażu kutrów patrolowych Kriegsmarine.

Muzealnicy proszą o pomoc

Oba zabytki są już eksponowane na wystawach głównych Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Podstawę armaty podziwiać można w oddziale militarnym przy ul. Emilii Gierczak 5, a zbiornik na terenie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego przy ul. Bałtyckiej 31.

Przy okazji środowej prezentacji Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, prowadzące jedyny w Polsce Skansen Morski, zaprosiło do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o zabytkach techniki morskiej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Informacje na ich temat można przekazywać mailowo na adres: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl albo telefonicznie dzwoniąc pod nr 601 402 400.

(k)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mark
2020-07-23 17:06:44
Extra!
To jest sprawa wyłącznie POlitycana.
2020-07-22 20:55:41
Dość reżimu PiS !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA