Muzeum Polskiego Szczecina z tymczasową siedzibą w Antykwariacie Wu-eL przy ul. św. Wojciecha 1 uruchamia nowy cykl wystawienniczy. Jego adresatem jest młodzież najstarszych klas gimnazjalnych. Muzeum zaprasza do współpracy wszystkie licea.
- Oprowadzanie po wystawie jest połączone z wykładem, który wyłamuje się ze schematu tradycyjnej lekcji. Prezentowane obiekty, czyli zdjęcia, plakaty, medale, grafiki czy obwieszczenia u młodych ludzi budzą zdziwienie. Aż tyle tego było! - opowiada Karol Lizak z Muzeum. - Naszą intencją było właśnie pokazanie oryginałów, natomiast nie żadnych kserokopii czy impulsów elektronicznych. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie mogli obcować z obiektami wytworzonymi w epoce i przeznaczonymi dla ludzi w niej żyjących.
Przy okazji atrakcyjnego poznawania historii Polski dowiedzieć się można czegoś więcej: m.in. w jaki sposób kultura polska, a zwłaszcza sztuki graficzne wpływały na komunikację społeczną: kształtowanie patriotyzmu, budowanie tożsamości i zachowywanie pamięci.
Słuchaczami trzech pierwszych wydarzeń opowiadających o „Drogach do Niepodległości” byli licealiści z Centrum Edukacji Zdroje. Pomysł spotkał się z akceptacją młodych ludzi. Co skłania Muzeum do organizacji kolejnych wystaw. Będą nimi m.in. „Powstanie styczniowe w oczach zachodu”, „Romantycy z wizytą w Szczecinie”, „Nobliści i ich autografy” oraz w kwietniu 2020 r. z okazji zdobycia Szczecina przez Sowietów – „Polski Szczecin jako wynik IV rozbioru Polski z 17 X 1939”, a w czerwcu i lipcu – „Początki Polskiego Szczecina”.
Kontakt telefoniczny z muzeum - 91 488 86 97. ©℗
(as)
Fot. Wu-eL