poniedziałek, 21 października 2019.
Strona główna > Kultura > U źródeł IV rozbioru. Polacy, Niemcy, Sowieci

U źródeł IV rozbioru. Polacy, Niemcy, Sowieci

U źródeł IV rozbioru. Polacy, Niemcy, Sowieci
Data publikacji: 2019-09-20 09:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 08:52
Wywietleń: 405 415711

W piątek (20 września) w Muzeum Polskiego Szczecina przy ul. św. Wojciecha 1 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej 17 września 1939 roku. Wszyscy szczecinianie będą mogli obejrzeć ją w sobotę, podczas dwóch tur zwiedzania.

- Ambicją naszego muzeum jest pokazanie nie tylko historii polskiego Szczecina, ale także dróg historycznych prowadzących do niego - wyjaśnia dr Wojciech Lizak z muzeum. - Niewątpliwie praprzyczyną przesunięcia Polski na zachód do linii Odry i Nysy był ów czwarty rozbiór Polski, który z kolei nie nastąpiłby, gdyby nie negatywne stereotypy dotyczące Polaków pośród Niemców i sowietów. Tę wystawę traktujemy jako prolog do naszej stałej wystawy poświęconej narodzinom polskiego Szczecina. W przyszłości ma stać się jej integralna częścią.

Twórcy wystawy chcieli pokazać, jaki obraz Polaka funkcjonował w niemieckiej potocznej świadomości przed 1 września 1939 r. i w propagandzie sowieckiej pomiędzy 1917 r. a 1939 r. Zgromadzony materiał ikonograficzny pokazuje, jak kształtował się u Niemców stereotyp Ostleute, którym to pogardliwym terminem określano Polaków, a także Żydów – Ostjuden. Stereotyp Untermenscha, czyli podczłowieka, nie pojawił się w Niemczech z momentem dojścia do władzy Hitlera. Ma on znacznie głębsze korzenie historyczne, sięgające II połowy XIX wieku.

Niemiecki archetyp Polaka widział w nim „podczłowieka”. Natomiast sowiecki archetyp Polaka przedstawiał go jako pana. Ten pan był okrutny, ogromnie prześladował chłopa ukraińskiego i białoruskiego, był sprawcą jego potwornej nędzy, tak samo gnębił też polskojęzycznego chłopa i robotnika. Stereotyp Polaka-pana utrwalił się po cudzie nad Wisłą, Polacy byli traktowani jako najbardziej nieprzejednany wróg klasowy, który zagrodził drogę do wprowadzenia przez sowietów postępu w Europie zachodniej.

- Muzeum Polskiego Szczecina pragnie swoimi wystawami wypełnić lukę w upowszechnianiu wiedzy na temat historii narodu i państwa polskiego - dodaje Wojciech Lizak. - Instytucje statutowo powołane do prezentowania problemów polskiej historii uciekają od trudnych tematów.

Zapisy na zwiedzanie: biuro@antykwariat-wuel.pl, 91 4 888 697.

(as)

Fot. Wu-eL

U źródeł IV rozbioru. Polacy, Niemcy, Sowieci

Komentarze

guciu
Cześć i chwała bohaterom o nie zapomnianych w historii.
2019-09-21 04:47:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie