Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Muzeum Narodowe w 2024 roku. Pożegnanie z Afryką i nowe wystawy czasowe

Data publikacji: 07 lutego 2024 r. 09:51
Ostatnia aktualizacja: 07 lutego 2024 r. 09:51
Muzeum Narodowe w 2024 roku. Pożegnanie z Afryką i nowe wystawy czasowe
Wystawa prac Else Mögelin to jedna z propozycji Muzeum Narodowego w 2024 roku.  

Największa instytucja muzealna Pomorza Zachodniego zaprezentowała swój program na rok 2024. Czekają ją duże zmiany, jak pożegnanie z ekspozycją etnograficzną na temat Afryki oraz nowe wystawy czasowe w poszczególnych oddziałach muzeum. To bogaty i różnorodny program.

Afryka ostatni raz

To ostatni miesiąc tej ważnej wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Można ją oglądać jeszcze tylko do 3 marca. W związku z jej likwidacją, przygotowany został cykl warsztatów i oprowadzań kuratorskich. "Pożegnanie z Afryką: Prądzyńska na sawannie" to trzy spacery, które poprowadzi Ewa Prądzyńska, szefowa Działu Kultur Pozaeuropejskich. Pierwsze oprowadzanie odbyło się już 1 lutego. Kolejne: 3.02 (sobota, g. 16) i 4.02 (niedziela, g. 12.) to spotkania rodzinne. Warsztaty prowadzone przez Dorotę Baumgarten-Szczyrską odbędą się cztery razy. "Z wizytą w domu Kodżia, czyli wszystko o życiu codziennym ludów Lobi i Somba" skierowane są do  dzieci w wieku 5-7 lat. Odbędą się 10 lutego o godzinie 10.00. 17 lutego muzeum zaprasza na: "O pięknej antylopie, zarozumiałym Kono i przebiegłym nietoperzu – historie nie tylko teatralne", czyli zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat. Start godz. 10. "Spacerkiem przez Afrykę – smaki, zapachy i dźwięki wielkiego kontynentu" to spotkanie połączone z degustacją marokańskiej herbaty, czekolady itp. zaplanowane na sobotę, 2 marca na godzinę 11.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Koszt uczestnictwa to 15 zł.

Ostatnie, huczne pożegnanie z afrykańską wioską będzie miało miejsce 3 marca między godz. 10.00 a 16.00. "Afryka 18+/Wspomnień czar" to spotkanie dla dorosłych, na którym obowiązuje dress code pod hasłem: upał, czyli letnie stroje. Wstęp kosztuje 15 zł.

Wystawy czasowe

Gotowy jest już także plan wystaw czasowych. Do 3 marca oglądać możemy wystawy: "W afrykańskiej wiosce", "Sztuka Afryki – między maską a fetyszem", "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki", "Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów MNS", "Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów MNS", "Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej, warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego". Potem pojawią się takie wydarzenia, jak: "Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu"; "Genealogia 2024", "Konserwatorskie Niebo. Jak powstawały dzieła sztuki", "Matematyka w obiektywie", "Chrystianizacja Pomorza. 900 lat misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim", "Listy do Św. Mikołaja".

W Muzeum Sztuki Współczesnej pojawią się natomiast wystawy: "Obrraz 2", "Sztuczne raje. Hybrydowość w fotografii mody", "Under the Volcano", "Mój świat. Nasz świat" i "Laboratorium kuratorskie".

Wystawą prezentowaną w Muzeum Historii Szczecina będą "Pomorskie stroje ludowe". W Centrum Dialogu "Przełomy" czekają nas wystawy: "Memento mori. Motywy – śmierć w zbiorach MNS–CDP" (już otwarta), "Powstanie Warszawskie – lustro pokoleń. Ze zbiorów Mirosława Borowskiego", "Wolność na wyciągnięcie ręki. Serbołużyczanie a kwestia mniejszości narodowych po 1918 roku", "Powstanie Warszawskie – pamięć przetworzona", Wystawa grafik Andrzeja Kowalczyka z kolekcji Andrzeja Patrzyka oraz wystawy plenerowe: "Dziedzictwa" (już dostępna na Placu Solidarności) i "Piekło pod Szczecinem".

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA