niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Data publikacji: 2016-04-02 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 2459 126665

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem w roku 1980, a motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski. W tym roku tę zaszczytną rolę pełni Brazylia, plakat stworzył Ziraldo, a autorką przesłania jest Luciana Sandroni.

Dzień Książki dla Dzieci ustanowiono w 1967 po to, by rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników. W wielu krajach święto ma swoje własne coroczne tradycje. I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece wieczorami bibliotekarka czytała najmłodszym. Pomysł tak się spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajki. W Polsce w wielu miejscach również przejęto tę tradycję.

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek. Jak informuje strona internetowa tej fundacji, 2 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Ziemi: „Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. „Drzewo" Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy książkę „Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego i „Nagle w głębi lasu" Amosa Oza". ©℗ (MON)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie