poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Miasto rozważa warianty

Miasto rozważa warianty

Miasto rozważa warianty
Data publikacji: 2016-01-22 07:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 598 106974

Szczeciński magistrat poinformował nas, że w tej chwili rozważane są różne opcje rozwoju infrastruktury kulturalnej na prawobrzeżu. Na razie nie są znane konkretne lokalizacje ewentualnych nowych obiektów.

W publicznej debacie o przyszłości prawobrzeża pojawił się m.in. pomysł wybudowania nowego ośrodka obok kościołą przy ul. Iwaszkiewicza.

- Nie zapadła jeszcze decyzja o budowie jakiegokolwiek obiektu kulturalnego przy ul. Iwaszkiewicza, aczkolwiek możliwość prowadzenia działalności kulturalnej na tym terenie dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Majowe - Kijewo, uchwalony przez Radę Miasta w 2007 roku - informuje Piotr Zieliński z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Tym samym nie zdefiniowano docelowych funkcji takiego obiektu, ani tym bardziej nawet przybliżonych kosztów jego budowy. Aktualnie rozważane są różne warianty, dotyczące kierunków i możliwości rozwoju infrastruktury kulturalnej na prawobrzeżu Szczecina, obejmują one również restrukturyzację sieci bibliotecznej w tej części miasta.

Przypomnijmy: w czwartek poinformowaliśmy o tym, że powstał list otwarty w sprawie konieczności budowy centrum kultury na prawobrzeżu. Ma zostać złożony w magistracie w nadchodzącym tygodniu i - jak zadeklarował jego inicjator, Wojciech Dorżynkiewicz - ma być pod nim kilkaset podpisów. W liście przeczytamy m.in. "Prawobrzeże jest kulturalną pustynią na mapie Szczecina. Mieszka tu jednak blisko 90 tysięcy mieszkańców. Jest to niewiele mniej niż liczba osób mieszkających w Koszalinie czy Gorzowie Wielkopolskim. Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu lub obiekty należące do Miejskiej Biblioteki Publicznej są przestarzałe, od lat nieremontowane i zbyt słabo dotowane. Z tego powodu zwracamy się do Pana Prezydenta i Państwa Radnych o podjęcie działań mających na celu jak najszybsze wybudowanie nowoczesnego obiektu kulturalnego na Prawobrzeżu".

©℗

A. Sasinowski

Fotomontaż (Fot. Dariusz GORAJSKI)

Komentarze

Donek
Ja propnuje plac Armii Krajowej, Krzystek bedzie dozywotnio prezydentem, z takim narodem , wiec jest to mile dla wladzy a tylko to sie liczy w RP
2016-01-24 01:58:06
Honorat
Uważam, że najlepszą koncepcją jest pomysł usytuowania ośrodka kultury sprzed 30 lat. Dom kultury, w którym miały być biblioteka, kino i teatr, planowano postawić przy ul. Handlowej - pomiędzy ul. Pszenną a torami wzdłuż ul. Przelotowej. I w tej chwili to jest najbardziej logiczna lokalizacja, dostępna dla prawie wszystkich mieszkańców Prawobrzeża. Z jednej strony jest rondo Klęskowo, na którym zatrzymują się autobusy 54, 65,66,77. Z drugiej strony - jeszcze bliżej - jest pętla autobusowa, na którym stają ww. autobusy, oraz autobus 71, autobusy pośpieszne A,B,D,E. Linia 54 prowadzi z Basenu Górniczego przez Zdroje, zatrzymuje się na Pszennej niedaleko szpitala "Zdroje"; ze Słonecznego ul. Dąbską jedzie do Kijewa i dalej Pomorską do Zakładów Mięsnych. Linia 65 z Bukowego przez Przelotową komunikuje Słoneczne-Zachód i potem jedzie do Zdrojów. Nr 66 z Bukowego ul. Łubinową, Struga, Bagienną przez Zdroje i Podjuchy jedzie do Żydowiec. 77 z Bukowego przez Łubinową, Gryfińską, centrum Dąbia, Goleniowską, dojeżdża do Osiedla Dąbie, Załom i Os. Kasztanowe. Z pętli Słoneczne startuje autobus nr 71, a także pośpieszne B i D, przejeżdżające przez Zdroje. Nie należy zapominać także o liniach pośpiesznych A i E komunikujących Bukowe ze Słonecznym-Zachód przy ul. Jasnej. W przyszłości ma podobno też w pobliżu przechodzić przedłużona lina tramwajowa. Natomiast usytuowanie przybytku kultury przy kościele na Osiedlu Majowym na rogu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej stwarzać będzie większe trudności z dotarciem do tego miejsca. Do najbliższego przystanku przy ul. Łubinowej, gdzie zatrzymują się tylko autobusy 66, 71, 77, B i D, jest ok. pół kilometra. Do przystanków przy Struga w pobliżu Auchan jest ponad 700 metrów. Stają tam jedynie autobusy jadące w kierunku Kijewa i Płoni - 73 i 93. Jadący tymi samymi autobusami od strony Kijewa i Płoni mogą wysiąść tylko przy Kauflandzie (ul.Wiosenna). Stamtąd potencjalni amatorzy kultury musieliby przespacerować się ponad 1,2 km. Najlepiej mieliby właściciele aut, gdyż w pobliżu planowanego miejsca budowy jest spory przykościelny parking. Zapewne jakieś miejsca jeszcze by się znalazły.
2016-01-22 23:05:47
@
Na placu Armi Krajowej. Przed oknami krzystka. Popatrzy i bedzie mu weselej
2016-01-22 14:11:20
Magistrat, gdzie POstawisz FRYGĘ ??
.
2016-01-22 09:19:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy