Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Marzenie o czasie, gdy Polacy kłócili się mniej. Promocja książki "1980. Jedno plemię"

Data publikacji: 2021-09-15 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-16 19:16
Marzenie o czasie, gdy Polacy kłócili się mniej. Promocja książki "1980. Jedno plemię"
Agnieszka Kuchcińska - Kurcz: "Dla mnie najciekawsza jest pamięć". Fot. Dariusz Gorajski  

„1980. Jedno plemię” – to nowa książka Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz, kierownika Centrum Dialogu "Przełomy", filii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorka wraca w swojej publikacji do wyjątkowych miesięcy, podczas których na nasz kraj i nasze miasto zwrócone były oczy niemal całego świata. Promocja książki rozpocznie się w środę o g. 17 w "Przełomach" na placu Solidarności.

- Bardzo lubię promocje publikacji dotyczących naszych przełomów, bo to dobra okazja, żeby spotkać ludzi, o których piszę, bez których tych wydarzeń by nie było - opowiada autorka. - Mam nadzieję, że przyjdą. Nie zawsze mają dziś okazję się spotykać, bo bywa, że z racji polityki omijają się łukiem. Mieliśmy sytuację, że ludzie, którzy gdzie indzie się nie spotykają, u nas potrafią ze sobą normalnie rozmawiać, wypić kawę, powspominać.

"Jedno plemię" opowiada o szesnastu wyjątkowych miesiącach w Polsce, kiedy powstał największy ruch społeczny w skali świata – „Solidarność”. Ramy czasowe zakreślają protesty, które rozpoczęły się latem 1980 r. oraz stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 r. Wiodącym motywem publikacji są wydarzenia w Szczecinie, a także na Pomorzu Zachodnim, zaprezentowane na tle wydarzeń ogólnopolskich. To właśnie w Szczecinie, obok Gdańska, powstał największy ośrodek strajkowy w kraju.

W publikacji głos zabierają bohaterowie tamtych dni, znani z kart podręczników do historii, a także ci całkiem zapomniani, bez których jednak przełom społeczno-polityczny nie byłby możliwy. Jak doszło do wybuchu strajków w Szczecinie i jakie były ich kulisy, jak rodziło się społeczeństwo obywatelskie, jaka była rola Kościoła katolickiego, kiedy władze PRL podjęły działania, które miały rozbić „Solidarność”, na ile ten gigantyczny ruch społeczny ukształtował postrzeganie Polski i Polaków w świecie – to tylko część pytań, na które czytelnik znajdzie odpowiedzi w książce.

- Nigdy nie jest tak, że wiemy już wszystko o jakimś wydarzeniu historycznym, chociażby dlatego, że kolejne relacje świadków mogą wnieść coś nowego, dać tropy historykom, którzy mogą to weryfikować - dodaje Kuchcińska - Kurcz. - Dla mnie najciekawsza jest nie tyle sama "Solidarność" i fakty, ale pamięć. Czyli - w jaki sposób pamiętamy. A pamiętamy to w większości znakomicie, nawet jeśli to nie jest nasza pamięć, ale pamięć przekazywana przez starsze pokolenia. Pamiętamy to jako wyjątkowy czas. Stąd tytuł "Jedno plemię". To trochę marzenie o powrocie do czasu, gdy mniej się kłóciliśmy i stanowiliśmy jedność.

Książka powstała w oparciu m.in. o teksty Kuchcińskiej - Kurcz publikowane na łamach "Kuriera Szczecińskiego".©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A-ha
2021-09-16 19:03:52
Szkoda drzew.....chyba, że to wydanie na papierze ze szmat.
entuzjasta
2021-09-16 13:38:04
do Lucku, o jakim wzięciu mówisz? Kiedyś, dosyć dawno temu kradłem książki z księgarń, dzisiaj, kiedy tam wchodzę, nie chcę niektórych dotykać.
do Lucek
2021-09-16 09:29:41
Mylisz się, dziś tylko takie "dzieła, książki" mają wzięcie.
Lucek
2021-09-15 22:33:04
To nie są książki tylko rozmowy i wywiady z uczestnikami wydarzeń historycznych. Mogę zrobić wywiady z uczestnikami spływu kajakowego zebrać kilkanaście takich wywiadów w całość i nazwać to książką. Zebranie wspomnień i dodanie własnych komentarzy nie jest książką!!!!! Nie sądzę, żeby na wolnym rynku znalazła się duża grupa czytelników takiej....nawet nie wiem jak to nazwać, bo literatura to z pewnością nie jest.
entuzjasta
2021-09-15 13:40:47
"Solidarność" przyniosła nowe etaty w muzeum betonowej gwiazdy i pierwszą stację metra w Szczecinie.
pic
2021-09-15 12:47:07
Takiej nienawiści, agresji , terroru , pogardy człowieka do człowieka, żądzy niszczenia każdego ,kto nie z nami , donosicielstwa jednego na drugiego nie było wcześniej . Teraz jest lepiej , po prostu można omijać ludzi, nie wdawać się w żadne gadki, zajmować się swoim życiem.
Do@Co się stało?
2021-09-15 11:13:18
Pisbolszewia niszczy Polskę tak samo jak wcześniej niszczyli ja komuchy, uwole, powce i cała reszta pogrobowców KPZU/KPP i tym podobnych formacji... Podział w Polsce zaczął się przed 1989 rokiem... A to że media głównego ścieku o tym nie informowały niczego nie zmienia. @-Co się stało- A dlaczego ktoś miałby dzielić Polskę?, to wam nie podoba się polskość bo to jest nienormalność, emigrujcie, nie traccie życia w tym nienormalnym dla was kraju...
@Co się stało?
2021-09-15 09:30:08
A Wy co teraz robicie z krajem pisobolszewicy? NISZCZYCIE POLSKĘ.
-Co się stało-
2021-09-15 09:19:14
..hehehe.. i wszystko jasne. To efekt COViD czy już tak masz .. od lat? A na tym spotkaniu , to rozumiem, policja pilnować będzie żeby NIE POBILI się... Myślę sobie, że powoli trzeba poszukać granicy.. może na Wiśle? Po jednej ONI po drugiej MY. 30 dni na decyzję dla obywateli. A komu się nie podoba -a takie głosy już dawno mamy- wy... Milo patrzeć jak za chwilę zaczną smarować jedni drugich komentarzami pod tym tekstem.
guciu
2021-09-15 08:59:26
Jacek Kaczmarski h....hmm....
Co się stało?
2021-09-15 08:57:44
To się stało, Frasyniuk (jeden z wielu) którego ukrywali robotnicy zbratał się z komuną i zdradził Solidarność... Komuna broniona przez michników, geremków, kuroniów dziś bryluje na salonach tzw wolnych mediów otoczona nimbem tzw honoru a fabryk i robotników już dawno nie ma...
wp.kl
2021-09-15 08:30:38
Jaka jedność,jaka jedność? !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ