czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pod szklanym dachem

Pod szklanym dachem

Pod szklanym dachem
Data publikacji: 2016-02-03 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1954 115672

Zadaszona, elegancka przestrzeń wystawiennicza, z dwoma cennymi rzeźbami - tak teraz wygląda dziedziniec szczecińskiego Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej. W środę dziennikarzom pokazał je marszałek województwa, w czwartek - otwarcie oficjalne (godz. 18). Warto zaplanować tu dłuższą wizytę - poza dziedzińcem, po modernizacji rusza też Muzeum Tradycji Regionalnych.

Lech Karwowski, dyrektor muzeum, nie ukrywał zadowolenia z zakończenia inwestycji.

- 15 lat temu podjęliśmy starania o to, by zadaszyć dziedziniec - mówi Karwowski. -  Teraz się udało, w dodatku stoją na nim dwie cenne rzeźby: Mojżesza i Fryderyka. Mamy wyremontowany budynek, większe przestrzenie magazynowe, nowoczesną, przystającą do naszych czasów wystawę pieczęci i monet, przygotowujemy się do pozyskania środków na ekspozycję archeologiczną. 

Dyrektor, dopytywany o kontrowersje, wywołane faktem wystawiania posągu Fryderyka II Wielkiego, czyli władcy, biorącego czynny udział w rozbiorach Polski, odpowiedział, że dzieło sztuki, przedstawiające naszego wroga, nie przestaje być dziełem sztuki. Zadeklarował również chęć pozyskania kolejnych eksponatów i stworzenia konkretnej narracji historycznej związanej ze skomplikowanymi losami Pomorza Zachodniego.

Marszałek Olgierd Geblewicz stwierdził z kolei, że otwarcie Muzeum Tradycji Regionalnych na Staromłyńskiej to element szerszej strategii.

- Chcemy stworzyć szlak historii Szczecina i rodu Gryfitów, a na Wałach Chrobrego zostawić miejsce bardziej artystyczne, dla wystaw gościnnych - zapowiada marszałek.©℗

(kas) 

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Zadaszony dziedziniec muzeum to nowe, atrakcyjne miejsce na kulturalnej mapie Szczecina

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie