czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Literatura jest w nas

Literatura jest w nas

Literatura jest w nas
Data publikacji: 2016-03-18 22:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 514 123593

„Literatura jest w nas” – to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, który, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostanie zrealizowany w tym roku. Pierwsze spotkania z autorami odbędą się w kwietniu.

- Wielu z nas ma problem z odbiorem literatury i aktywnym czytelnictwem. Uważa literaturę za sztukę elitarną, mniej atrakcyjną i trudniej dostępną od mainstreamowych sztuk kultury masowej. Chcemy pokazać, że współczesna literatura jest dla wszystkich, że zadowala i angażuje tak samo, jak kultura popularna - opowiada Anna Rutkowska z MBP. - Biorąc pod uwagę przemiany w mentalności i potrzebach współczesnych odbiorców, a jednocześnie uwzględniając najbardziej znaczące zjawiska w literaturze, do udziału w projekcie zaprosiliśmy twórców różnorodnych gatunków literackich, od kryminału, poprzez reportaż, do poezji.

I tak 7 kwietnia odbędzie się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, pisarzem i redaktorem, autorem książek dla dzieci; 14 kwietnia - przyjadą Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk; 22 kwietnia - będziemy mogli porozmawiać z Pawłem Pollakiem, pisarzem, skandynawistą, tłumaczem literatury szwedzkiej (przekładał m.in. twórczość Hjalmara Söderberga i Johanny Nilsson). Wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2. Kolejni goście to: Jacek Dehnel, Piotr Sommer i prof. Piotr Śliwiński, Roma Ligocka, Paweł Beręsewicz, Jacek Hugo-Bader, Serhij Żadan i Michał Petryk, Jerzy Bralczyk, Adam Kaczanowski i Adam Wiedemann.

- Części spotkań będą towarzyszyły warsztaty, tak aby dać odbiorcom możliwość czynnego udziału w tworzeniu literatury. Planujemy zorganizowanie trzech warsztatów: z blogowania, językowy i poetycki - dodaje Anna Rutkowska. - Chcemy przybliżyć czytelnikom różne aspekty współczesnej literatury i uwrażliwić ich na obecność literatury w życiu, z korzyścią dla nich samych i z motywacją dla ich samorealizacji. Nasz projekt uwzględnia uczestnictwo wszystkich grup czytelniczych – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami. Materiały promocyjne zostaną dopasowane do potrzeb grup docelowych, a wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy.
(as)

Podpis: Miejska Biblioteka Publiczna chce dowieść, że "literatura jest w nas".

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy