Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Literatura jest w nas

Data publikacji: 2016-03-18 22:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Literatura jest w nas
 

„Literatura jest w nas” – to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, który, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostanie zrealizowany w tym roku. Pierwsze spotkania z autorami odbędą się w kwietniu.

- Wielu z nas ma problem z odbiorem literatury i aktywnym czytelnictwem. Uważa literaturę za sztukę elitarną, mniej atrakcyjną i trudniej dostępną od mainstreamowych sztuk kultury masowej. Chcemy pokazać, że współczesna literatura jest dla wszystkich, że zadowala i angażuje tak samo, jak kultura popularna - opowiada Anna Rutkowska z MBP. - Biorąc pod uwagę przemiany w mentalności i potrzebach współczesnych odbiorców, a jednocześnie uwzględniając najbardziej znaczące zjawiska w literaturze, do udziału w projekcie zaprosiliśmy twórców różnorodnych gatunków literackich, od kryminału, poprzez reportaż, do poezji.

I tak 7 kwietnia odbędzie się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, pisarzem i redaktorem, autorem książek dla dzieci; 14 kwietnia - przyjadą Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk; 22 kwietnia - będziemy mogli porozmawiać z Pawłem Pollakiem, pisarzem, skandynawistą, tłumaczem literatury szwedzkiej (przekładał m.in. twórczość Hjalmara Söderberga i Johanny Nilsson). Wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2. Kolejni goście to: Jacek Dehnel, Piotr Sommer i prof. Piotr Śliwiński, Roma Ligocka, Paweł Beręsewicz, Jacek Hugo-Bader, Serhij Żadan i Michał Petryk, Jerzy Bralczyk, Adam Kaczanowski i Adam Wiedemann.

- Części spotkań będą towarzyszyły warsztaty, tak aby dać odbiorcom możliwość czynnego udziału w tworzeniu literatury. Planujemy zorganizowanie trzech warsztatów: z blogowania, językowy i poetycki - dodaje Anna Rutkowska. - Chcemy przybliżyć czytelnikom różne aspekty współczesnej literatury i uwrażliwić ich na obecność literatury w życiu, z korzyścią dla nich samych i z motywacją dla ich samorealizacji. Nasz projekt uwzględnia uczestnictwo wszystkich grup czytelniczych – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami. Materiały promocyjne zostaną dopasowane do potrzeb grup docelowych, a wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy.
(as)

Podpis: Miejska Biblioteka Publiczna chce dowieść, że "literatura jest w nas".

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA