Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Licealiści na prawdziwej scenie

Data publikacji: 21 marca 2016 r. 23:54
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Licealiści na prawdziwej scenie
 

Miało być wesoło, ale było też z refleksją. Uczniowie II Liceum Ogólnokształacącego w Szczecinie zorganizowali XXII Wielki Przegląd Małych Form Teatralnych. Spektakle wystawili nie byle gdzie, bo na dużej scenie Teatru Współczesnego.

 - Ponieważ nasz przegląd odbywa się pierwszego dnia wiosny, chcieliśmy aby odbył się w konwencji żarobliwej. Większość spektakli była autorską pracą uczniów, jedynie dwa z nich były parafrazami: "Hamlet" Przybory i "Męczeństwo Piotra Ohey'a" Mrożka - powiedziała Agata Łukaszewska, nauczycielka języka polskiego w II LO i współorganizatoraka przeglądu wraz Edytą Ostapkowicz. - Uczniowie zaprezentowali duże zdolności aktorskie i orgaznizatorskie.

Licealiści wystawili sześć spektakli, głównie komedie. Jeden z nich jednak "Casting donikąd", przygotowany przy pomocy Teatru Kana, poruszył młodą publiczność. - Chcieliśmy pokazać, że ludzie dziś ciągle coś udają, najważniejsza jest dla nich autoprezentacja, w której nie ma autentyczności - mówi Kamila Splinter, uczennica II LO, która wystąpiła w tym spektaklu.

W spektaklu "Hamlet" wg. Przybory role męskie i damskie zostały pozamieniane, Hamleta zagrała dziewczyna, a Ofelię - chłopak.

- Wystąpiliśmy w przeglądzie po raz drugi, a ponieważ w ubiegłym roku nie byliśmy zadowoleni z naszego występu postanowiliśmy z koleżanką podnieść sobie poprzeczkę  - powiedział Kamil Mysłowski, odtwórca roli Ofelii.

Kamil chodzi na kółko teatralne, prowadzone przez polonistkę Magdalenę Jagodzińską. W przyszłości chciałby chciałby studiować języki lub aktorstwo.

Przegląd teatralny II LO wrósł już w tradycję szkoły i miasta. Niewiele jest bowiem w Szczecinie oświatowo-kulturalnych wydarzeń z taką tradycją. - Cieszy nas, że młodzież wciąż chętnie się angażuje w przygotowanie spektakli. To naprawdę duże przedsięwzięcie od strony artystycznej: sami przygotowują kostiumy, scenografię, muzykę, prezentacje multimedialne oraz organizacyjnej: sami zabiegają ją sponsorów. To ich rozwija, uczy a także integruje - podkreśla Agata Łukaszewska.

Podczas obrad jury przeglądu, na scenie zaprezentowali się też utalentowani uczniowie II LO w pozaaktorskich dziedzinach, m.in. muzycy i tancerze.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA