Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość serdecznie zapraszają w czwartek (9 września) na promocję albumu pt. "Eysymont ślad na ziemi", z serii wydawniczej BOS (Bałtyk Odra Szczecin) prezentującego twórczość jednego z najwybitniejszych artystów plastyków powojennego Szczecina − Tadeusza Eysymonta (1924−1991). Bogato ilustrowane wydawnictwo ukazuje artystę i jego dzieło na tle życia artystycznego miasta i rozwoju polskiej plastyki powojennej.
W spotkaniu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (ul. Podgórna 15/16), które rozpocznie się o godz. 17, udział wezmą: redaktorka tomu, historyk sztuki Maria Łopuch, wydawca Andrzej Łazowski oraz artysta Jarosław Eysymont, syn Tadeusza. Fragmenty publikacji przeczyta Stanisław Heropolitański. Uwaga! Na sali obowiązuje limit uczestników: 30 osób. Na wydarzenie obowiązują zatem bezpłatne wejściówki do pobrania online na stronie: https://app.evenea.pl/event/promocjaEysymont/
- Trzeci album w ramach serii BOS, poświęcono twórczości abstrakcjonisty, członka Grupy Sopockiej, Tadeusza Eysymonta. Istotą jego artystycznego działania był eksperyment, szukanie nowych sposobów wyrazu, nowych form i materiałów. Nie wystarczały mu farby, ani malowanie. Formował w gipsowych masach o tajemniczym składzie, lepił z rozgrzanej emalii, kuł w blasze. Przekraczał nie tylko granice materiału, ale i granice samego malarstwa − doklejał, zdrapywał, lutował, rzeźbił. Stworzył fascynujący świat zawieszony między odległą przeszłością a daleką przyszłością. To właśnie Tadeusz Eysymont jest autorem kultowego fryzu na budynku zakładów odzieżowych „Dana” - informuje Andrzej Łazowski.
Artysta był autorem wielkoformatowych dekoracji w przestrzeni publicznej. Obok najsłynniejszego, wspomnianego już, fryzu Zakładów Odzieżowych Dana, było to panneau z blachy miedzianej w holu nieistniejącego hotelu Neptun (Czekanka) czy – jedyna zachowana – kompozycja w holu auli Wydziału Matematyczni-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Wielkopolskiej. Tadeusz Eysymont należał do współorganizatorów odbywającego się w Szczecinie ogólnopolskiego Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, gdzie wielokrotnie prezentował swe prace i uczestniczył w pracach jury.
(MON)