Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Najstarsza cykliczna impreza szczecińskiego Liceum Plastycznego

Data publikacji: 2021-06-16 17:25
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-16 17:28
Najstarsza cykliczna impreza szczecińskiego Liceum Plastycznego
Dominika Tkaczyk zdobyła pierwszą nagrodą podczas Biennale.   

W czwartek (17 czerwca) o g. 14.00 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpocznie się wernisaż wystawy pokonkursowej II Międzynarodowego Biennale Grafiki Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Będzie go można obejrzeć także na stronie szczecińskiego Państwowego Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusiego, które jest organizatorem wydarzenia. Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy Książnicy, przy zachowaniu wymogów sanitarnych.

W roku 1996 w szczecińskim Liceum Plastycznym po raz pierwszy został zorganizowany konkurs graficzny skierowany do uczniów średnich szkół plastycznych. Od początku wydarzenie to wspierał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. W ciągu jedenastu edycji zmagania twórcze miały zasięg ogólnopolski. Jego pomysłodawcy postawili sobie za cel prezentację najlepszych prac w zakresie technik druku artystycznego wykonanych przez młodych adeptów tej trudnej i coraz rzadszej dyscypliny sztuki, ale również ważną rolę odgrywała w nim forma integracji młodzieży. Dlatego trzy lata temu podjęto decyzję o rozszerzeniu formuły i nadaniu wydarzeniu rangi międzynarodowej, aby swoje prace mogli nadsyłać też uczniowie z innych krajów.

Od roku 2018 konkurs nosi nazwę: Międzynarodowe Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych.

Grafika warsztatowa to dziedzina sztuki wymagająca wiele cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu wyznaczonego celu, jakim jest wykonanie poprawnej odbitki graficznej z wcześniej opracowanej matrycy.
Biennale organizowane przez szczecińskie liceum ma nieskomplikowaną formułę. Na konkurs uczniowie nadsyłają wyselekcjonowane prace w dowolnej liczbie, które wykonane są tradycyjnymi technikami warsztatowymi, jedynym ograniczeniem jest ich format - 100 x 70 cm. Jury konkursu wybiera ze wszystkich nadesłanych grafik ok. 120-150 prac, które biorą udział w wystawie pokonkursowej. 
Biennale jest najstarszą cykliczną imprezą organizowaną w szczecińskim "Plastyku". Od początku jej pomysłodawcą, organizatorem, kuratorem był Ryszard Szymański, artysta plastyk, grafik, dla którego obecne biennale jest pożegnaniem ze szkołą przed odejściem na emeryturę.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ