Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie leczą książką i polują na książki. Dzięki włączeniu się w niezwykłe akcje pomagają innym, wzbogacają siebie i poszerzają horyzonty.
Na parterze szkoły stanęła Vanessa, szykowna dziewczyna-manekin, która nie tylko przykuwa uwagę uczniów, ale także zachęca ich do udziału w ogólnopolskiej akcji "Upoluj swoją książkę", do której włączyła się "dwójka". Uczniowie i nauczyciele dzięki niej mogą do końca listopada skorzystać z najnowszych pozycji wydawniczych za darmo.
- Nasza szkoła uczestniczy w akcji krakowskiego Instytutu Książki "Upoluj swoją książkę". Wystarczy zeskanować kod do pobrania darmowej aplikacji, która umożliwia czytanie i słuchanie dwunastu bestsellerowych powieści - wyjaśnia Ewa Smólska, nauczycielka, bibliotekarka i koordynatorka akcji w II LO w Szczecinie. - Nasi uczniowie bardzo chętnie ściągają aplikację, skanują kody i czytają lub słuchają najnowszej literatury. Idea jest taka, żeby młodych ludzi zachęcić do rozczytania się oraz aktywności kulturalnej.
Wśród książek do pobrania są takie hity, jak "Sekretne życie drzew", czy "Wanda" poświęcona himalaistce Wandzie Rutkiewicz. We wtorek (21 listopada) ze szkolnego radiowęzła uczniowie się dowiedzieli, że akcji towarzyszy konkurs na filmik inspirowany dostępnymi w niej książkami. Licealiści wygrać mogą smartfony pełne książek, a najlepsza szkoła otrzyma czytnik e-booków. Akcję, do której włączyło się II LO, organizuje krakowski Instytut Książki we współpracy z Biurem Festiwalu "Kraków Miastem Literatury" oraz Platformą e-booków Woblink.com. Wydarzenie można śledzić też na fanpage'u biblioteki II LO na Facebooku.
Uczniowie "Pobożniaka" nie po raz pierwszy włączają się w akcje czytelnicze. Przez cały październik dwa dni w tygodniu licealiści z klas: 1C, 1G, i 2IB z opiekunką Ewą Smólską czytali książki pacjentom z oddziałów pediatrycznych Szpitala Klinicznego nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. ©℗
Elżbieta Kubera
Na zdjęciu: Manekin Vanessa z DK 13 Muz zachęca w II LO do "polowania" na książki, z prawej: koordynatorka akcji Ewa Smólska.
Fot. Ryszard Pakiser