Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Konrad Wojtyła nominowany do ważnej nagrody

Data publikacji: 26 lutego 2024 r. 11:45
Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2024 r. 07:49
Konrad Wojtyła nominowany do ważnej nagrody
Ostatni tom Konrada Wojtyły to "Scherzofrenia".  Fot. Piotr Zieliński  

Szczeciński poeta i szef Radia Uniwersytetu Szczecińskiego Konrad Wojtyła został nominowany do Lubuskiego Wawrzyna Literackiego. Doceniono jego tom wierszy zatytułowany "Scherzofrenia".  

Konrad Wojtyla został nominowany w kategorii poezja. Jego książka konkuruje z tomem "Już czas" Konrada Krakowiaka oraz "Owadem w sieci" Marcina Ziomkowskiego. 

 - Michał Paweł Markowski powiada, że "literatura jest tam, gdzie ktoś w obliczu świata manipuluje literami, by go pojąć”. Można zatem powiedzieć, że pisząc "Scherzofrenię", trochę przeorałem alfabet, by coś zracjonalizować i podzielić się tym doświadczeniem, nie popadając zanadto w ckliwe tony - opowiada Konrad Wojtyła. - Zacne jury, w skład którego wchodzą prof. Małgorzata Mikołajczak, dr Małgorzata Lebda, prof. Wojciech Ligęza i ks. prof. Andrzej Draguła, dostrzegło ten desperacki trud i wyłowiło "Scherzofrenię spośród wielu zgłoszonych tomów poetyckich. Oczywiście, zawsze lepiej być docenionym niż pominiętym, ale nie popadam w euforię. Pamiętajmy, że to na razie tylko nominacja. Notabene przypominam sobie zabawną anegdotę. Gdy otrzymałem Lubuski Wawrzyn Literacki w 2010 roku za tom „może boże”, powiedziałem ze sceny, że to piękna katastrofa, bo trzeba będzie całego siebie skreślić  i zacząć pisać od nowa. Wawrzyn dla "Scherzofrenii" to byłby więc taki drugi pierwszy raz. To się raczej w przyrodzie nie zdarza. Dożyjemy, zobaczymy.

Lubuskie Wawrzyny Literackie przyznawane są także w kategoriach proza, nauka, dziennikarstwo. Rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sali im. Janusza Koniusza w zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. C. Norwida. Lubuski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od 1995 roku. 

- Trochę się namordowałem ostatnio, ale coś tam się wciąż pisze i nie chce przestać - dodaje Konrad Wojtyła. - W marcu na Śląsku odbędzie się premiera ponad 300-stronicowej monografii „W kronice skóry…” Recepcja twórczości Rafała Wojaczka w XXI wieku pod moją redakcją. To taka kompilacja kanonicznych szkiców i omówień, które powstawały po 2000 roku z domieszką tekstów premierowych. Wśród autorów m.in. Tomasz Kunz, Stanisław Bereś, Bogusław Kierc, Anna Grochowiak, Dariusz Pawelec, Adam Poprawa, Romuald Cudak czy Zuzanna Guty. Wydawcą jest Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Powoli też piszę książkę, której cichą bohaterką jest Warmia, a głośną poezja Zbigniewa Mikołejki, którego znamy przede wszystkim jako wybitnego intelektualistę, filozofa i historyka religii. Ale o tym, to może powiem więcej, jak rzecz się uda skończyć. Jak mówił Napoleon, który w tamtych stronach wszak bywał: „Od zamiaru do wykonania należy odczekać trzy lata”.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kataryna
2024-02-28 06:30:04
Warto nagradzać twórców związanych z mediami,bo jest to darmowa reklama nagrody .
Alfred
2024-02-26 18:35:44
A może Nobla od razu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA