Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Koncerty, nauka tańca i gimnastyka. Rusza festiwal Szczecin Classic

Data publikacji: 2022-04-26 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-26 21:41
Koncerty, nauka tańca i gimnastyka. Rusza festiwal Szczecin Classic
Na zdjęciu: Baltic Neopolis Orchestra. Fot. Ryszard PAKIESER  

Gimnastyka z muzyką klasyczną w parku, nauka poloneza i mazura w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, seans filmowy dla dzieci oraz kilka koncertów – oto co dla publiczności przygotowała szczecińska Baltic Neopolis Orchestra w ramach corocznego festiwalu Szczecin Classic, największego festiwalu muzyki klasycznej na Pomorzu Zachodnim. Wydarzenie rozpocznie się - uwaga, uwaga! - już w środę (27 kwietnia) i potrwa do 3 maja. Całość odbywa się pod hasłem „z klassą”. Nasza redakcja objęła patronatem ten festiwal.

Muzyka polska XX i XXI wieku

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest muzyce polskiej XX i XXI wieku. Muzyka nowa i najnowsza to zbiór wspaniałych utworów, zarówno bardzo znanych oraz nieco zapomnianych kompozytorów, takich jak Kazimierz Serocki czy Mieczysław Weinberg. Poza tym, na koncertach zabrzmi twórczość Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego czy Romualda Twardowskiego.

W środę o godz. 19.30, w studiu Radia Szczecin, odbędzie się koncert pt. „Kameralnie, konkursowo”. Wystąpi wtedy As - SAI Piano Trio, czyli zwyciężczynie konkursu na rezydencję artystyczną, corocznie ogłaszany przez Baltic Neopolis Orchestra. Ta grupa to trzy niezwykle utalentowane instrumentalistki – wiolonczelistka Anna Banaś oraz siostry: skrzypaczka Sławomira Wilga i pianistka Izabela Wilga. 

W czwartek z kolei odbędzie się wydarzenie pn. "Orkiestra jak z bajki" - w Domu Kultury "Krzemień" na prawobrzeżu Szczecina, o godz. 18. "Na spotkanie z ulubionymi postaciami bajek Disneya zapraszają hity muzyki klasycznej, tajemniczy seans kinowy dla dzieci i ich rodziców, to powrót do wspomnień, dzieciństwa, zabawy i uniwersalnego języka jakim jest muzyka!" - zapowiadają organizatorzy.

Plany festiwalowe na kolejne dni są równie ciekawe. Ot, choćby w najbliższy piątek, w Posejdon Center o godz. 19.30, zainauguruje swoją działalność zespół kameralny Polish Piano Quartet, który zaprezentuje m.in. utwory Astora Piazzolli. Dzień później, o tej samej porze w Willi Lentza, odbędzie się koncert pt. „A la polacca”. Po raz pierwszy zatem na scenie zaprezentują się tegoroczni kursanci „Szczecin Classic Academy”, a wspierać ich będzie znamienite grono pedagogów: Agata Szymczewska, Emanuel Salvador i Andriy Viytovych.

Majówka pełna atrakcji

1 maja odbędzie się kilka wydarzeń. Początek o godz. 11 w Parku Kasprowicza, kiedy to zaplanowano gimnastykę dla dzieci, przy muzyce klasycznej. Godzinę później pogimnastykować się będą mogli dorośli. Z kolei o godz. 17 mali i duzi, przy Pomniku Trzech Orłów, mogą się nauczyć tańczyć poloneza i mazura w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. To jeszcze nie koniec atrakcji w tym dniu! Otóż o godz. 19.30 w Technoparku Pomerania odbędzie się koncert pt. „Sentymentalnie”. W kwintecie fortepianowym po raz drugi zagrają akademicy „Szczecin Classic Academy”, czyli Tomasz Tomaszewski, Konstantin Heidrich i Michał Francuz. 2 maja w kościele pw. św. J. Ewangelisty zabrzmi, o godz. 19.30, m.in. muzyka Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zagrają mistrzowie: Daniel Stabrawa, Konstantin Heidrich i Tansman Trio. 

Na wielki finał festiwalu zaplanowano w filharmonii, 3 maja o godz. 19.30, występ dwóch orkiestr, w brawurowym polskim repertuarze.

- Awangarda nowej muzyki polskiej na stulecie urodzin Kazimierza Serockiego, ponadczasowy folklor autorstwa Wojciecha Kilara, specjalna aranżacja dzieła szczecińskiego mistrza minimalizmu Piotra Klimka oraz po raz drugi w historii najnowsze dzieło Mikołaja Góreckiego, dedykowane orkiestrze Baltic Neopolis Orchestra. Do tego czołówka europejskich solistów i koncertmistrzów, takich jak maestro Daniel Stabrawa, Tomasz Tomaszewski, Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej Szczecin Classic oraz Baltic Neopolis Orchestra. Prologiem do tego wyjątkowego wydarzenia będzie występ Tansman Trio, zespołu rezydenta tegorocznej edycji festiwalu - zapowiada Katarzyna Lament, dyrektor biura koncertowego BNO. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA