wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Koncert w hołdzie wojewodzie

Koncert w hołdzie wojewodzie

Koncert w hołdzie wojewodzie
Data publikacji: 2016-08-31 12:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-04 10:13
Wywietleń: 350 152010

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego, 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert finałowy dedykowany był pamięci Patrona Honorowego kamieńskiego festiwalu, wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani, który zmarł 14 sierpnia br.

Piątkowe (26 sierpnia) spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł dobrze znany festiwalowej publiczności prof. Andrzej Chorosiński, występujący w Kamieniu od 1974 roku.

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako znany organista koncertował niemal na całym świecie. Prof. Chorosiński wykonał w katedrze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha wzbudzając aplauz publiczności, która zebrała się w piątek najliczniej podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Część kameralna należała do występującej już wielokrotnie w Kamieniu, istniejącej od 1954 roku, Orkiestry Kameralnej z Prenzlau, w której oprócz artystów niemieckich grają również polscy muzycy. Orkiestrze, jako solista-instrumentalista, towarzyszył jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów młodego pokolenia Krzysztof Meisinger, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertował w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od dwóch lat występuje ze słynną południowokoreańską sopranistką Sumi Jo.

Orkiestra z Prenzlau oraz Krzysztof Meisinger wystąpili pod batutą Eugeniusza Kusa, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu, związanego z tą najstarszą na Pomorzu Zachodnim imprezą muzyczną od ponad czterdziestu lat. W części kameralnej, na którą złożyły się dwie odsłony, festiwalowa publiczność usłyszała na początek utwór „La Catedral” Agustina Barriosa Mangore, uznawanego za najwybitniejszego paragwajskiego kompozytora, a następnie suitę z filmu „Cinema Paradiso” Ennio Morricone oraz muzykę z filmu „Lista Schindlera” Johna Williamsa. W drugiej odsłonie utwory Fransisco Tarrega, Astora Piazzolli i Isaaca Albeniza wywołały żywiołowe owacje publiczności i zachęciły artystów do bisowania. 

Po zakończeniu części muzycznej w katedrze został odczytany list wicewojewody zachodniopomorskiego, a następnie głos zabrał burmistrz Kamienia Stanisław Kuryłło, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego kamieńskiego festiwalu. Podziękował swym współpracownikom, wykonawcom i festiwalowej publiczności. Kolejna, 53. edycja festiwalu już za dziesięć miesięcy!

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Koncert w hołdzie wojewodzie

Komentarze

Hołd
Skoro był patronem tego festiwalu to jest wystarczającą podstawą do honorowania. Pomyśl, to nie boli.
2016-09-02 08:57:31
w hołdzie za co ?
najpierw trzeba by czegoś dokonać (a nie tylko umrzeć) by być hołdowanym
2016-08-31 13:14:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy