wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Vivaldi na finał festiwalu

Vivaldi na finał festiwalu

Vivaldi na finał festiwalu
Data publikacji: 2016-08-31 12:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 960 152000

Za nami ostatni koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych. Na zabytkowych organach w kościele pw. Chrystusa Króla zagrała Simona Fruscella, a na gitarze towarzyszył jej brat Antonio. Piątkowy koncert (26 sierpnia), jak i cały festiwal, zamknął doskonale zagrany utwór Antonio Vivaldiego.

Rodzeństwo Fruscella to duet nietypowy, bo rzadko możemy słuchać połączenia organów i gitary. Włoscy artyści wykonują muzykę kompozytorów od baroku po wiek XIX. Tak też było w Świnoujściu.

– W kościele jest dobra akustyka, a organy mają bardzo romantyczne brzmienie. Miałam próbę dzień przed koncertem, ale bez akompaniamentu gitary. Średniej wielkości organy lepiej sprawdzają się w parze z gitarą niż wielkie instrumenty – mówi „Kurierowi” Simona Fruscella. – W Polsce miałam przyjemność grać po raz drugi. Rok temu byłam w Warszawie i grałam w małej miejscowości pod stolicą. W Świnoujściu bardzo mi się podobało i z chęcią wrócę tutaj na kolejny festiwal.

Małgorzata Klorek, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że rzadko można posłuchać połączenia tych dwóch instrumentów. Tegoroczny festiwal obfitował zresztą w tego typu, oryginalne zestawienia. Organom towarzyszyły bowiem podczas Świnoujskich Wieczorów Organowych lutnia, akordeon, skrzypce, czy flet.

– Każdy koncert był inny i każdy – ciekawy. Za każdym razem artyści grali inne utwory. Sądzę, że było to interesujące dla publiczności – mówi M. Klorek – Połączenie gitary i organów w finale było niesamowite. Registry były dostosowane do możliwości brzmienia organów ten sposób, żeby organy nie były zbyt głośne.

Koncert zamknął klamrą kolejny utwór A. Vivaldiego „Lute Concerto in D major” w transkrypcji na gitarę i organy. To była wisienka na torcie i zarazem doskonałe zakończenie festiwalu. Prowadząca koncerty Maja Piórska podziękowała artystom, publiczności oraz wszystkim tym, którzy wspierają Świnoujskie Wieczory Organowe. Do zobaczenia za rok! ©℗

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Janek C.
Vivaldi w swiecie muzyki to uznana wielkosc.Wydaje mi sie jednak, ze mlodziez co to sie jeszcze (t)uczy przejawia slabe zainteresowanie tym kompozytorem i jego muzyka. Tu na zachete; youtube: 14 -latka i Vivaldi - niesamowite...
2016-08-31 12:32:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy