Profesor Tadeusz Białecki jest autorem licznych pozycji naukowych, bez których żaden z młodszych kolegów zajmujących się dziejami Szczecina i Pomorza Zachodniego nie może się obejść. Poza działalnością czysto badawczą i pedagogiczną profesor w ciągu ponad pół wieku pracy wiele czasu poświęcał przygotowaniu pozycji popularnych. Plonem jego zainteresowań były liczne albumiki zawierające fotografie z wędrówek po kraju, które świadczyły o przeszłości Polski i jej rozwoju.
W ostatnich latach nakładem Szczecińskiego Towarzystwa Kultury na Zamku Książąt Pomorskich ukazywały się albumiki poświęcone północnym dzielnicom naszego miasta, włącznie z przynależnym do Polic Mścięcinem. Pozycje te cieszyły się zainteresowaniem, ukazując szczecińskie peryferie na przestrzeni lat w czasie przed i po II wojnie światowej. Obecnie naturalną koleją rzeczy autor oraz wydawca przedstawiają albumik poświęcony Stołczynowi, Glinkom i Kraśnicy. Ta ostatnia nazwa jest zapewne mało znana, wskutek bowiem pewnego rodzaju zamieszania bądź niewiedzy szczecińscy kolejarze tuż po wojnie nazwali przystanek w osiedlu Kraśnica Glinkami, chociaż Glinki były osiedlem sąsiadującym z Kraśnicą. Obecnie oba obszary jakby się połączyły, ale nazwa Kraśnica zaczyna być ponownie obecna.
Albumik poświęcony Stołczynowi zawiera mnóstwo fotografii ukazujących przeszłość, w tym dawną świetność przemysłową dzielnicy oraz jej najnowsze oblicze. Na tych terenach zlokalizowano wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Zainteresowani dziejami Szczecina znajdą też wiele kompetentnych informacji dotyczących historii i topografii Stołczyna. ©℗
Grzegorz DOWLASZ