poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Kolędy Piwnicy pod Baranami

Kolędy Piwnicy pod Baranami

Kolędy Piwnicy pod Baranami
Data publikacji: 2016-12-12 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 730 182896

Artyści krakowskiej Piwnicy pod Baranami wystąpią we wtorek w Szczecinie, w tutejszej filharmonii - o godz. 19. Będzie to koncert pn. „Kolędy i pastorałki dla miasta i świata".

O kolędowaniu tak opowiada artysta Piwnicy pod Baranami, Mieczysław Święcicki: „Jak wiadomo w każdym polskim domu: katolickim, prawosławnym w czasie świąt śpiewa się kolędy, pastorałki, składa się życzenia. Postanowiliśmy tak samo zatrzymać czas, zatrzymać atmosferę w momencie gdy Piwnica była ruchoma, kiedy nie wiadomo było, czy będziemy na stałe, czy chwilowo. Ten moment duchowego zbliżenia był ważny. Kupowało się za zebrane pieniądze, confetti, świece i jakieś wino patykiem pisane, które koleżanki przerabiały na grzańce. I tak się wszystko zaczęło. Tak było od początku, jak zarządzili Piotr, Pani Garycka i ludzie zaprzyjaźnieni, którzy tworzyli ten człon, ten niesamowity przekładaniec piwnicy: intelektualiści, poeci, artyści. Nawet kiedy wyrzucano nas kilka razy to jednak ta przyjaźń, energia, którą dają święta Bożego Narodzenia nas cementowała, te kolędy, wzniosłe, autentyczne, prawdziwe, które dają poczucie słowiańskiej polskości. Święta to przyjaźń i to przyjaźń jest tym co trzyma nas piwniczan. Jest nas jeszcze kilku tych pierwszych pionierów. Ludzie jednak dochodzili, dochodzą i zawsze są przyjmowani po królewsku, książęcemu, tak jak nakazują te Święta, Święta najpiękniejsze. One są konieczne. One muszą być i dlatego Piwnica te tradycje kultywuje". I dalej: „Dlatego też stało się tak, że koleżanki, koledzy, na których jakby spadło olśnienie piszą własne pastorałki, kolędy i z nich właśnie powstał wspaniały program, z którym Piwnica od lat jeździ po kościołach, pałacach, teatrach. Program ten jest niesamowicie odbierany i nie wiem nawet czy nie łączy nas z widzem w sposób najmocniejszy. Dlatego też tradycja Świąt musi być kultywowana. Ja bez Świąt nie mogę żyć. Święta, a w szczególności Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, Świętem Narodowym. Mogą się zmieniać systemy, opcje, partie, ale Święta Bożego Narodzenia będą są i zostaną po wiek wieków amen".

Dla naszych czytelników mamy trzy podwójne zaproszenia na koncert. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w konkursie, muszą wysłać SMS na numer 72601 z hasłem: KURIER.PIWNICA. Na SMS-y zgłoszeniowe czekamy do 13 grudnia br. do godz. 11.59. W tym dniu o godz. 12 uczestnicy konkursu otrzymają SMS-a z pytaniem konkursowym. Zaproszenia otrzymają pierwsze trzy osoby, które najszybciej i prawidłowo odpowiedzą na pytanie. Koszt SMS-a - 2,46 zł z VAT.

Komentarze

...
Przecież to już nieaktualny artykuł!?
2016-12-14 13:48:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy