Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Koguty i stara mapa

Data publikacji: 05 listopada 2015 r. 15:07
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Koguty i stara mapa
 

Dwa obrazy przedwojennego Szczecina, XVIII-wieczna mapa Pomorza, seria fotografii fińskiego artysty i kipiące zmysłowością płótno polskiego malarza - wszystko to nowe eksponaty szczecińskiego Muzeum Narodowego. Nabytki pokazano w czwartek, podczas spotkania z mediami.

Najstarszą z nowości jest kartograficzne dzieło Davida Gilly'ego. Mapę Pomorza, powstałą w latach 1785-1789 zakupiono ze środków zebranych podczas tegorocznej Nocy Muzeów (2,5 tys.) oraz wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego (7,5 tys.).

- Gilly urodził się w Schwedt, mieszkał w Szczecinie do 1797 roku - opowiada Ewa Gwiazdowska z Działu Sztuki Dawnej. - Ta mapa przystaje do wcześniejszej mapy Lubinusa, ale jest znacznie dokładniejsza. Pomiary autor wykonywał w terenie, został zmuszony do tego, by zapłacić za nie z własnej kieszeni. Gilly jako pierwszy przedstawił granice administracyjne, granice powiatów, miasta ufortyfikowane i otwarte czy pojedyncze zabudowania.

Mapa trafi teraz w ręce konserwatorów. Zwiedzającym pokazana zostanie zapewne w przyszłym roku. Wcześniej obejrzeć można będzie dwa obrazy Maxa Buge, nieżyjącego artysty-amatora. Pochodzące z roku 1914 roku akwarele przedstawiają szczeciński port oraz stare miasto z widoczną w tle bryłą zamku. Prace ofiarował muzeum krewny autora.

Do zbiorów instytucji trafiły także dzieła dwóch artystów współczesnych. Już w grudniu, zaprezentowane zostaną fotografie Jariego Silomakiego, fińskiego artysty. To czarno-biały cykl „Próby z dorosłości", łączący indywidualny styl z warsztatową precyzją. Podczas prezentacji dla mediów, uwagę przykuwał jednak szczególnie dużych rozmiarów (2x3 metry) obraz „Kury i Koguty" Marka Sobczyka, przedstawiający splecione w uściskach ludzkie ciała z ptasimi głowami.

- Ten malarz był członkiem jednej z najważniejszych polskich formacji artystycznych lat 80., czyli Gruppy - mówi Magdalena Lewoc z muzeum. - „Kury i Koguty" skupiają się na wartościach sensualnych, opowiadają o odradzaniu się życia.

Obraz Sobczyka przed oczy zwiedzających trafi najprawdopodobniej w przyszłym roku. ©℗

(kas)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Nowe nabytki szczecińskiego muzeum - „Kury i Koguty" Marka Sobczyka i akwarele Maxa Buge

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA