Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Klimat „Lejbuszewa” i sefardyjskie inspiracje. 6. Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie

Data publikacji: 02 września 2023 r. 15:45
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2023 r. 16:49
Klimat „Lejbuszewa” i sefardyjskie inspiracje. 6. Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie
 

To już szósta edycja Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie. Festiwal organizowany jest od 2018 roku. Również w nadchodzącej edycji, wzorem poprzednich festiwali, zaprezentowana zostanie muzyka żydowska w wielu odsłonach. Będzie to muzyka klezmerska, muzyka klasyczna i sakralna. Organizatorzy zapowiadają też, że na festiwalu zaprezentowane zostaną aż cztery premiery.

Program zbliżających się Dni Muzyki Żydowskiej jest w tym roku naprawdę imponujący. 8 września (piątek) o godzinie 19.00 w Ogrodach Śródmieście odbędzie się pierwszy koncert pt.: „Lejbuszewo”. Repertuar inspirowany jest życiem mieszkańców dawnej żydowskiej dzielnicy Niebuszewo. Niektóre melodie, jak zapowiadają organizatorzy, mogą wydać się znajome. Wykonają je klarnecista i saksofonista Maciej Strycharczyk oraz kontrabasista Patryk Strycharczyk. „Piosenki w języku jidysz, stare melodie ludowe, nieco klezmerskiej nuty, skoczne tańce i romantyczne pieśni – to wszystko rozbrzmiewało kiedyś na szczecińskich ulicach, a zwłaszcza w dzielnicy, którą po wojnie zaczęliśmy nazywać Lejbuszewem. W nieco swobodnej atmosferze będziemy mogli poczuć klimat tamtych czasów, nasze myśli ulecą gdzieś daleko do dawnej codzienności, a żydowska muzyka ponownie popłynie po starym bruku” – piszą organizatorzy wydarzenia. Wstęp jest bezpłatny.

Dzień później (9 września, sobota) w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego zaplanowano premierę płyty „Escape from the Shadow” z twórczością Ety Tyrmand. Artystka urodziła się w 1917 roku w Warszawie i studiowała w Konserwatorium Warszawskim, kolegowała się z Mieczysławem Wajnbergiem. Razem uciekli przed wojną w 1939 r. Eta osiadła na Białorusi, gdzie mieszkała i prowadziła działalność muzyczną aż do śmierci w 2008 r. Cała jej rodzina, która została w Polsce w czasie wojny, zginęła w Holokauście. Płyta „Escape from the Shadow” autorstwa duetu Demowska/Pyrć jest próbą walki o pamięć o Ecie Tyrmand. Koncert jest biletowany.

Koncert Alma Vida Corazon zaplanowany jest na niedzielę 10 września o godzinie 17.00 (również w budynku MN na Wałach Chrobrego). To także premiera nowej płyty, tym razem jednak w repertuarze znajdą się pieśni sefardyjskie. Utwory w tym projekcie skomponował i zaaranżował uznany izraelski gitarzysta Daniel Akiwa. Towarzyszy mu sopranistka Sivan Goldman. Jak piszą organizatorzy: „Muzyczne połączenie między Sivan i Danielem ukazuje sztukę tradycyjnej muzyki starożytnych Żydów w jej czystej prostocie, gracji i uroku”. Wydarzenie jest biletowane.

Ostatni koncert w ramach 6. Dni Muzyki Żydowskiej odbędzie się znacznie później, bo 19 października o godzinie 19.30 w należącym do parafii ewangelicko-augsburskiej Kościele Św. Trójcy w Szczecinie. Będzie to „Muzyka Nowej Synagogi”. Ideą finałowego projektu jest wskrzeszanie i popularyzowanie muzyki, która brzmiała lub mogła brzmieć w nieistniejącej dzisiaj Nowej Synagodze przy ulicy Zielony Szaniec (obecnie Dworcowa) w Szczecinie. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, kantor Isidoro Abramowicz i organista Jakub Stefek przypomną postać Gerszona Efrosa (1890-1978), autora monumentalnej „Antologii Muzyki Synagogalnej”. Efros utrwalił w niej utwory kantorów i kompozytorów tworzących na ziemiach polskich, które od czasów II wojny nie były nigdy wykonywane w Polsce. Po raz pierwszy też zaprezentowane zostaną arcydzieła muzyki synagogalnej. Wydarzenie jest biletowane. Sprzedaż biletów rozpoczęła się 1 września.

Szczegóły dotyczące programu oraz zakupu biletów na poszczególne koncerty znajdują się na stronie https://www.spotonart.com

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja SPOT.ON ART, a współorganizatorami Muzeum Narodowe w Szczecinie i Ogrody Śródmieście. Po raz szósty finansowo wspiera je Miasto Szczecin i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do fan
2023-09-07 09:04:57
".. a w tekście wspomniano tylko o języku jidysz...?" Tak czy siak biega tutaj o "żymian". W tych "sefardyjskich inspiracjach" idzie o ustawę 447 wg. zasady "żymianie" grają PiS tańczy."Amerykańscy rabini: Zmiany w ciągu 30 lat w Polsce są inspirujące.
fan
2023-09-02 18:20:46
W tytule "sefardyjskie inspiracje", a w tekście wspomniano tylko o języku jidysz...?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA