wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Kinobus ruszy w region

Kinobus ruszy w region

Kinobus ruszy w region
Data publikacji: 2016-07-21 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 256 144951

Festiwal filmowy, połączony z wycieczką krajoznawczą po województwie - na taką imprezę wybrać się można będzie już w sierpniu. Zorganizuje ją Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, a uczestnicy przemierzą w cztery dni trasę od Szczecina do Szczecinka, odwiedzając w sumie siedemnaście miast i miejscowości.

W przedsięwzięciu, którego pomysłodawcą i pilotem jest Maciej Gil, udział może wziąć 50 osób. Wszystkie wsiądą do Kinobusa, czyli autokaru, przemierzającego wybrany region. W ubiegłym roku, Kinobus gościł w województwie podkarpackim, w tym -  zawita do zachodniopomorskiego, próbując dotrzeć do kin działających i nie, i w nich, jeśli to w ogóle jeszcze możliwe, wyświetlić filmy. W ten sposób, niektórym miejscom na chwilę przywrócone zostanie życie, a tam, gdzie okaże się to niemożliwe, lokalna publiczność zaproszona zostanie na plenerową projekcję. Seansom towarzyszyć mają opowieści o kulturze filmowej i historii regionu.

- Dlaczego zachodniopomorskie? Bo macie wielu bardzo ciekawych ludzi zajmujących się kinem i animacją filmową - mówi Maciej Gil. - W waszym regionie odbywają się duże festiwale w rodzaju Ińskiego Lata Filmowego albo koszalińskich „Młodzi i Film" czy „Integracja i Ja". Jest środowisko Stopklatki z Przemkiem Lewandowskim i Krzysztofem Sporem, w Szczecinie macie najstarsze kino świata. Co prawda to przykre, gdy w tak dużym mieście działa jedno tradycyjne kino z regularnymi, codziennymi seansami, ale to już inna sprawa. My pokażemy, na przykładzie Pioniera właśnie, jak kiedyś wyglądała architektura kinowa, przespacerujemy się też śladem filmowych Kamienic Szczecina. Później ruszymy w region, do atrakcji którego nikogo chyba przekonywać nie muszę.

Wszystko rozpocznie się 18 sierpnia, w Szczecinie. Najpierw planowany jest spacer kinowo-historyczny z Przemkiem Głową i Joanną Kościelną, a później wspólne oglądanie filmu „Cała naprzód" Stanisława Lenartowicza w kinie Pionier oraz wieczorny koncert na Łące Kany. Następnego dnia Kinobus wyruszy przez Chojnę, Baniewice, Banie, Ińsko do Bełcznej, w programie dnia są m.in. wizyta w winnicy Turnau oraz na Ińskim Lecie Filmowym. Trzeci dzień to Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Bolegorzyn, Mirosławiec i Mirosławiec Górny oraz Wałcz. Ostatnie akty objazdowego festiwalu to Borne Sulinowo i Szczecinka, gdzie wszystko zakończy się 21 sierpnia, pokazem filmu „Ostatni seans w Kinie Przyjaźń" Krzysztofa Kaliciaka.

Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zaspokoić swoje filmowe apetyty, ale także poznać regionalne smaki oraz spotkać pracowników kin, regionalistów i przewodników, historyków kina i animatorów kultury filmowej.

Trwa sprzedaż biletów, uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach. Warto się spieszyć - pozostało ich jeszcze około 20. Koszt udziału w festiwalu to 250 zł (cena obejmuje także wstępy do muzeów, usługi przewodnickie oraz degustacje).

Informacji o Kinobusie szukać można na stronie internetowej www.kinobus.pl oraz na facebookowym profilu Kinobus.pl.

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy