Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Kanadyjczyk Bruce Liu wygrał Konkurs Chopinowski. Polak na czwartym miejscu [FILM]

Data publikacji: 2021-10-21 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-22 08:44
Kanadyjczyk Bruce Liu wygrał Konkurs Chopinowski. Polak na czwartym miejscu
Fot. FB/ Narodowy Instytut Fryderyka Chopina  

Późno w nocy, ze środy na czwartek, ogłoszono, że XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. O werdykcie zdecydowało siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury, pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Oto nagrody przyznane przez to grono:

I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
II nagroda ex aequo – lAexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita, Japonia
III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi, Japonia
IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik, Polska
V nagroda –  Leonora Armellini, Włochy
VI nagroda – JJ Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik, Polska
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia.

 

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Wspołpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursow pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wniosek!
2021-10-22 16:53:38
- powinni grać "za kurtyną" i z numerem, na który szanowne jury oddaje swój drogocenny głos. Po zakończeniu "fortepianowania" i i ogłoszeniu zwycięskiego "numeru" okazać tego kto najlepiej "mordował" fortepian.
Gdyby jury
2021-10-22 08:42:25
nie wiedziało kto gra nie potrafili by ocenić które wykonanie jest lepsze, które gorsze.
@Dumny
2021-10-21 16:16:40
Nie ględź. Może coś zagrasz.
Dumny
2021-10-21 15:50:23
Wiadomo, że ci "eksperci" (jurorzy) nie potrafią lub nie chcą sprawiedliwie ocenić pianistów. Wynika to stąd, że duża ich część w składzie jury to byli wyznawcy komunizmu, a reszta to obcokrajowcy. Nie rozumiem, dlaczego Naczelnik Państwa, Zbawca Narodu, Pan Prezes Jarosław Kaczyński osobiście nie dopilnuje poprawności i prawdziwości wyników. Przecież to nasz Narodowy Konkurs i nikt obcy nie powinien nam narzucać swojego poglądu. Naród powinien wybrać zwycięzcę przez głosowanie SMS .
Franek
2021-10-21 15:33:41
Gratulacje! Bardzo piękne koncerty w czasie konkursu. Warto słuchać Szopena i zapisywać dzieci na naukę gry na pianinie lub innych instrumentach.
Autentyczne.
2021-10-21 14:33:08
Nota bene pozostaję w szacunku dla Uczestników Konkursu. Był kiedyś test. Kilku światowej rangi znawcom, krytykom muzycznym anonimowo dano odsłuchać wykonania światowej rangi muzyków i "zwykłych" muzyków dobrze grających. Znawcy nie potrafili absolutnie wskazać wykonawcy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA