środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Burza, teatr, jubileusz

Burza, teatr, jubileusz

Burza, teatr, jubileusz
Data publikacji: 2016-03-18 19:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1669 123638

W SOBOTĘ czeka nas kulminacyjny moment obchodów jubileuszu 40-lecia Teatru Współczesnego: premiera „Burzy". Sztukę Wiliama Szekspira na deski przeniesie Anna Augustynowicz. W roli głównej wystąpi Bogusław Kierc - niegdyś dyrektor szczecińskiego teatru.

Jedna z ostatnich sztuk wybitnego Anglika, opowiada o losach Prospera, księcia Mediolanu, pozbawionego tronu przez brata i wygnanego z córką na wyspę. Tu Prospero, dzięki swoim magicznym umiejętnościom, uwalnia ducha Ariela, więzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa. Poza ojcem i córką, na wyspie przebywa jeszcze Kaliban, syn Sykoraks. Któregoś dnia, w pobliżu wyspy pojawia się statek z wrogami Prospera. Ten wywołuje tytułową burzę...

 - Do „Burzy" trzeba dojrzeć. To tekst wymagający refleksyjności, której w młodym wieku człowiek nie ma. W świecie, który funduje nam tak niesamowity teatr, ta sztuka wydaje mi się szczególnie ważna, dotykająca całego pionu naszej cywilizacji  - mówi Anna Augustynowicz.

Rolę Prospera przyjął Bogusław Kierc, obecnie związany z Wrocławiem aktor, reżyser, pedagog, poeta i dawny dyrektor Teatru Współczesnego. Dla niego i Augustynowicz praca nad „Burzą" jest - poza wszystkim innym - także spotkaniem sentymentalnym: to Kierc przyjmował obecną dyrektor do pracy w Szczecinie.

- Ze względu na podziw i szacunek jaki mam dla Ani, jej propozycję przyjąłem entuzjastycznie - opowiada B. Kierc. - To osoba bardzo ważna w moim życiu i w moim życiu teatrem. Także sama ta scena jest dla mnie wyjątkowo bliska i istotna.

Augustynowicz dodaje: - Bez Bogusława Kierca nie zrobiłabym tego spektaklu. Ta „Burza" to nasza rozmowa o teatrze i o sensie tworzenia.

Poza Kiercem, w przedstawieniu zobaczymy również m.in: Adriannę Janowską-Moniuszko, Macieja Litkowskiego, Arkadiusza Buszkę, Mariana Dworakowskiego, Grzegorza Młudzika i Pawła Niczewskiego. Sobotnią premierę poprzedzą wydarzenia towarzyszące: wystawa starych plakatów teatralnych, piątkowy przemarsz przez miasto wolontariuszy, dowodzonych przez Marię Dąbrowską (w godz. 16-18 będą rozdawać przechodniom prezenty) i sobotnia akcja na Wałach Chrobrego, przypominająca historię Współczesnego (od godz. 18). Od niedzieli kupić można będzie również książkę „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie” Kamili Paradowskiej (jej cena to około 30 złotych).©℗

(kas)

Fot. Piotr NYKOWSKI

Na zdjęciu: Bogusław Kierc (Prospero) i Adrianna Janowska-Moniuszko w próbie do „Burzy"

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy