Program wydarzeń w Muzeum Narodowym w Szczecinie w nowym roku zapowiada się obiecująco. Szereg nowych i interesujących wystaw zabierze nas w nowe rejony świata, dalekich kultur, pokaże nowe prace z zakresu sztuki współczesnej i przypomni o powojennej historii Szczecina i regionu.
W styczniu w Centrum Dialogu Przełomy otwarta zostanie wystawa "Być wolnym, nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS". To prezentacja obiektów ze zbiorów MNS-CDP dotyczących motywu niewoli, m.in. przedmiotów z obozów koncentracyjnych, łagrów, dokumentów, zdjęć, prasy od czasów II wojny światowej po okres stanu wojennego. W gmachu przy Wałach Chrobrego trwa przez cały styczeń ekspozycja "Świeckie i święte. Grafika włoska XVII-XIX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie".
W lutym, znowu w "Przełomach", pokazana zostanie wystawa "Poza pomnikami. Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego poświęconych Armii Krajowej". Pokazane zostaną na niej prace plastyczne uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie, kończąca obchody 80. rocznicy Akcji „Burza”.
W marcu Łukasz Skąpski zaprezentuje swoje prace w ramach "Culturetracking" w Muzeum Sztuki Współczesnej. Wykorzystując doświadczenia zebrane podczas sześciu pobytów w Kenii Łukasz Skąpski – inspirując się pismami Homi K. Bhabhy – porusza problem hybrydowości kultur pozostających pod swoim wzajemnym wpływem.
W kwietniu MNS zaprasza na wystawę "Japonia w miniaturze. Kościane netsuke i okimona z kolekcji dr. Marka Seydy". Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 200 kościanych netsuke, 60 okimono i kilkanaście inrō. Będzie można zajrzeć do wnętrza japońskiego domu oraz zobaczyć dokładnie jak noszono i do czego służyły netsuke. W tym samym miesiącu "Przełomy" otwierają dwie wystawy "Precz z komuną. Wolność i Pokój", poświęconą historii Ruchu Wolność i Pokój – niezależnego ugrupowania społeczno-politycznego, opozycyjnego wobec komunistycznych władz PRL, wywodzącego się z nurtu „Solidarności” oraz "Dzień po. Pomorze Zachodnie 1945".
W maju czekają nas takie wydarzenia, jak: "Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla", "Muzyką w system. Ruch anarchistyczny w Szczecinie", "Zło" (CDP-MNS), "Jak mieszkano na Pomorzu. Budownictwo wiejskie na archiwalnych fotografiach" (Muzeum Tradycji Regionalnych), "Boski wschód" (Wały Chrobrego). W czerwcu MNS zaprasza na wystawy: "Roman Lipski. Nebula" (Muzeum Sztuki Współczesnej), "Charleston. Szczeciński wieczór muzyczno-taneczny 1918–1933" (Muzeum Historii Szczecina) - opowieść o wieczornych atrakcjach muzycznych i tanecznych szczecinian sprzed wieku, w czasie krótkiego trwania Republiki Weimarskiej oraz "Granica" w "Przełomach".
W październiku w Muzeum Sztuki Współczesnej zaprezentowana zostanie "Tomorrow Begins Today – Jutro zaczyna się dzisiaj", czyli międzynarodowy projektu wymiany artystycznej i naukowej realizowany od kilku lat przez Akademię Sztuki w Szczecinie we współpracy z Kibbutzim College of Education, Technology and Arts w Tel Avivie.
(aj)