Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Rusza Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Data publikacji: 2018-06-18 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Rusza Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”
 

37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, który rozpoczyna się dziś (18 czerwca) w kinie Kryterium, otworzy obraz pt. „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego. To laureat Złotych Lwów podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 10 Orłów - Nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Po raz pierwszy debiutujący twórcy przyjechali do Koszalina w 1973 roku. Tutaj swoje filmy po raz pierwszy z festiwalową publicznością konfrontowali m.in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.
 
Tegoroczna edycja potrwa do soboty 23 bm., gdy kinomani poznają laureata Wielkiego Jantara 2018. Pokazy wyselekcjonowanych filmów odbędą się w ramach dwóch konkursów debiutów: pełnometrażowych fabularnych i krótkometrażowych filmowych.

Dyrektorem programowym festiwalu od lat jest Janusz Kijowski, twórca filmowy. Do udziału w konkursach zgłoszonych zostało 225 filmów, w tym 19 pełnometrażowych, 32 animacje,. 57 dokumentów i 117 fabuł krótkometrażowych. Prezydent Piotr Jedliński gratulował selekcjonerom wytrwałości przy doborze ostatecznej listy 63 obrazów.

- Robimy to z niegasnącą ciekawością, bo cenimy odwagę, szczerość i zadziorność, a z filmów młodych twórców o kraju dowiadujemy się więcej niż z gazet czy telewizji - twierdzi Janusz Kijowski.

11 filmów powalczy o najważniejszą statuetkę. Trzy filmy w Koszalinie będą miały swoje światowe premiery. Zdobywca Wielkiego Jantara sprzed 11 lat za obraz „Chaos” - Xawery Żuławski stanie na czele jury głównego konkursu pełnometrażowego. Wraz z nim najlepsze debiuty wybiorą: operatorka Weronika Bilska, reżyser Bartosz M. Kowalski, pisarka Grażyna Plebanek i aktor Wojciech Pszoniak.

W konkursie debiutów krótkometrażowych rywalizują 52 filmy. To 12 animacji, 20 dokumentów i drugie tyle fabuł. Oceni je jury pod przewodnictwem reżyserki Anny Jadowskiej, którą wspomogą: pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak, producent animacji Wojciech Leszczyński oraz reżyserki, które w poprzednich edycjach festiwalu w Koszalinie zostały nagrodzone - Marta Prus i Aleksandra Terpińska.

Nadto odbędą się seanse debiutów zagranicznych, debiutów dokumentalnych i pokazy specjalne. To choćby retrospektywa Marka Koterskiego. Reżyser, gość specjalny festiwalu, osobiście wybrał pięć swoich filmów, m.in.  „Dom wariatów”, za który 1985 roku w Koszalinie otrzymał nagrodę za debiut reżyserski i wyróżnienie dziennikarzy. Po projekcji filmu „Baby są jakieś inne” 23 bm. reżyser spotka się z  publicznością.

Znakiem firmowym festiwalu są spotkania ekip filmowych z publicznością podczas dyskusji „Szczerość za szczerość”. Poprowadzą je krytycy filmowi: Anna Serdiukow, Max Cegielski i Adam Kruk.

W programie są wydarzenia branżowe. W tym roku to np. spotkanie z dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosławem Śmigulskim oraz kierownikiem Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Małgorzatą Szczepkowską-Kalembą, czy panel dyskusyjny o możliwościach telewizyjnych dla młodych twórców. Znów na plaży w Mielnie odbędą się warsztaty operatorskie, które poprowadzi jeden z najlepszych w tej roli na planie filmowym Arkadiusz Tomiak.

Festiwal to również dwie wystawy. Pierwsza z nich w kinie Alternatywa pokaże prace autorki tegorocznego plakatu Gosi Herby. Z kolei w Galerii Bałtyckiej pojawią się fotografie reżyserów filmów z konkursu głównego  autorstwa czwórki studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Klub festiwalowy wraca w tym roku do Teatru Variete Muza, gdzie odbędą się spotkania z cyklu Macieja Buchwalda „Zawód: aktor” oraz koncerty. Na scenie wystąpią: The Fruitcakes, Łona i Weber wraz z zespołem The Pimps oraz Hańba!  

Wstęp na festiwalowe seanse i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Pokazy filmowe w kinach: Kryterium i Alternatywa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej (www.mlodziifilm.pl) oraz na profilu MŁODZI I FILM na Facebooku i Instagramie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Nie tylko jury profesjonalne przyznaje wyróżnienia na koszalińskim festiwalu, bo widownia decyduje o równie cennej nagrodzie publiczności. Tę odebrał Marcin Bortkiewicz za debiut pt. „Noc Walpurgi” w 2015 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA