Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Jak muzyka wpływa na pamięć. Festiwal "Słyszę Dobre Dźwięki” w filharmonii

Data publikacji: 2022-06-14 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-17 23:05
Jak muzyka wpływa na pamięć. Festiwal "Słyszę Dobre Dźwięki” w filharmonii
Program tegorocznego festiwalu "Słyszę Dobre Dźwięki” przedstawili (od lewej): Hanna Wilińska, Agata Kolasińska i Mateusz Czarnowski. Fot. Ryszard Pakieser  

Druga edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” ponownie będzie szczecińskim świętem kultury włączającej. Koncerty z udziałem seniorów i młodzieży, konferencja, gra miejska, happeningi i warsztaty – wszystko poświęcone pamięci i uważności, czyli głównym tematom tegorocznej edycji festiwalu. Festiwal potrwa od środy (15 czerwca) do niedzieli w szczecińskiej filharmonii.

Jak informują organizatorzy, słuchanie muzyki niesie za sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści, zarówno w sferze psychologicznej, jak i fizjologicznej. Stąd festiwal to kolejna odsłona kampanii społecznej o tym samym tytule, w ramach której filharmonia uwrażliwia na dźwięki i problem hałasu w naszym otoczeniu.

- W ubiegłym roku festiwal poświęcony był kulturze włączającej, zatem tłumaczyliśmy koncerty na język migowy, a także było oprowadzanie z audiodeskrypcją. Motywem przewodnim w tym roku jest pamięć i uważność. W pandemii zaczęliśmy inaczej funkcjonować, pojawiły się inne środki przekazu. Będziemy zatem rozważać dobre dźwięki szerzej, bo w kontekście dostępności kultury, kultury włączającej, a także istotnej roli muzyki w procesie starzenia. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób muzyka wpływa na pamięć i na starzenie - mówiła, na wtorkowej (14 czerwca) konferencji prasowej, Agata Kolasińska, szefowa działu edukacji filharmonii.

Festiwal rozpocznie się środową konferencją "Wzór na pamięć" - początek o godz. 10. Wśród prelegentów pojawią się eksperci pracujący z seniorami, zajmujący się pamięcią od strony teoretycznej i praktycznej, a także muzykoterapeuci i lekarze. Jeszcze można się zapisać na konferencję, która odbędzie się w trybie hybrydowym - "na żywo" w filharmonii oraz online na platformie ZOOM. Udział w konferencji jest bezpłatny, wystarczy zapisać się na nią poprzez formularz zgłoszeniowy: - https://docs.google.com/forms/d/1iWbOUKwqChBVtgqMPr6Yi4eohFBtmKIbi2fbwS5cWVM/edit?usp=sharing Przed konferencją uczestnicy otrzymają link do transmisji.

- Na konferencji będziemy mówić choćby o tym, jak ćwiczyć pamięć, wykorzystując obraz, dźwięk i ruch. Jak również o muzykoterapii w profilaktyce i terapii osób z demencją i zaburzeniami pamięci - mówiła Hanna Wilińska.

W programie festiwalu jest m.in. piątkowy koncert poświęcony muzycznym wspomnieniom wielu pokoleń. Repertuar powstał w oparciu o preferencje i upodobania seniorów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez dyrektor filharmonii – Dorotę Serwę. Na niedzielny finał zaplanowany jest z kolei koncert rodzinny pt. "Gdzie jest memo?", podczas którego  zabrzmią najpopularniejsze utwory Antonio Vivaldiego, Josepha Haydna, Claude’a Debussy’ego, Mieczysława Karłowicza, a także The Beatles i Kraftwerk.

- Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu "Słyszę Dobre Dźwięki", oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi - mówiła A. Kolasińska.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl.


(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lubię piosenki
2022-06-17 22:15:58
Lubię piosenki, różne inne dźwięki szczególnie jak mnie co wzruszy rzuca mnie się na uszy. Teraz będę już szczery wybrałem drogę kariery, kariery na estradzie, na pewno sobie poradzę. Stoję przy mikrofonie, niech mnie który przegoni, różne sceny, brygady, już nie dadzą mi rady bo ja się wcale nie chwalę ja po prostu niestety mam talent.O o o o o o o o o o o o . łubu dubu !
do: drapacz
2022-06-15 13:45:03
A żeby dodać powagi, różowe włosy.
drapacz
2022-06-14 19:04:07
Kto płaci za te bzdety? Pieniądze zostały pozyskane ze środków własnych czy może zabawa za subwencje? I jeszcze ten Buczek. Szkoda gadać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA