czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"

Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"

Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"
Data publikacji: 2017-07-19 13:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Wywietleń: 1907 276746

"Jesteście dla nas wzorem" - powiedział Jan Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, do działaczy opozycji demokratycznej odznaczonych medalami Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Impreza została zorganizowana w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Medale Pro Patria - od 2011 roku przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymali: Grażyna Adamska, Grzegorz Durski, Genowefa Jurczyk, Kazimierz Kostrzewski, Bogumił Męciński, Jerzy Minkwitz, Arkadiusz Oryszyszewski, Andrzej Owczarski, Waldemar Reginiewicz, Juliusz Słowacki, Ryszard Skrzat, Ryszard Śnieg oraz Jerzy Dyrdał. Ten ostatni - za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce - otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu odznaczonych głos zabrał Ryszard Śnieg:

- W roku 70 byłem pracownikiem stoczni remontowej "Gryfia", byłem kierowcą, woziłem rannych do szpitala. Jak została zastrzelona Jadzia (16-letnia Jadwiga Kowalczyk - przypis AS), to pojechałem po nią samochodem, ale zostałem pobity przez milicję. Od roku 70 czekamy na państwowe podziękowania. Ludzie, którzy byli wtedy w więzieniach, mają pomniejszone emerytury, a esbecy za to, że nas zamykali, mają dodatek do emerytury. To jest wstyd! Mam nadzieję, że nowa zmiana będzie pamiętała o korzeniach.

Jan Kasprzyk zapowiedział, że państwo otoczy szczególną opieką osoby walczące z komunizmem. Prezydent Andrzej Duda 6 lipca podpisał bowiem nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej - 30 sierpnia wejdzie ona w życie. Nowelizacja zakłada, że opozycjoniści zostaną zrównani w uprawnieniach z kombatantami z czasów drugiej wojny światowej.©℗

Alan Sasinowski

Na zdjęciu: Jerzy Dyrdał otrzymał medal Pro Patria oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" oraz czwartkowym e-wydaniu i wydaniu cyfrowym gazety.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

..
Bo to prawdziwi patrioci, a KOD broni Polski
2017-07-19 16:20:19
A tam cicho być
Im dalej od wojny tym coraz więcej kombatantów!!! teraz dołączą do tej grupy walczący z komunizmem. Jest w tym pewien paradoks: ci którzy walczyli z tym komunizmem wcześniej chodzili do komunistycznych przedszkoli kończyli komunistyczne szkoły niektórzy nawet komunistyczne uczelnie. Potem obalali tych, którzy nauczyli ich czytać i pisać. Po obaleniu niesłusznego ustroju "zapomnieli" oddać dyplomy i świadectwa z nieprawomocnym orłem bez korony, zapomnieli też oddać mieszkania, które dała im znienawidzona komuna. Niektórzy w tych mieszkaniach przesiąkniętych komuną żyją do dziś. Na szczęście ten ustrój upadł i teraz w wolnej(?) Polsce stoją kolejki do MOPS, MOPR a noclegownie dla bezdomnych są pełne. Z drugiej strony powstają niewyobrażalne fortuny bogaczy. No ale najważniejsze, że mamy wolność.
2017-07-19 16:10:20
,
Bywa, że opozycjoniści czynnie uczestniczą w KODach, warto uważać.
2017-07-19 14:35:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie