Sobota, 04 maja 2024 r. 
REKLAMA

Głośna wystawa wkrótce w Szczecinie. Żydowskie kryjówki w czasach okupacji

Data publikacji: 21 lipca 2022 r. 20:34
Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2022 r. 22:05
Głośna wystawa wkrótce w Szczecinie. Żydowskie kryjówki w czasach okupacji
Na zdjęciu: kryjówka w kwaterze 41, cmentarz żydowski przy ul. Okopowej, Warszawa. Foto: Natalia Romik  

W wydrążonym pniu drzewa, pod podłogą, w trudno dostępnych jaskiniach czy w grobach na cmentarzu znajdowały się kryjówki, w których znajdowali schronienie Żydzi w czasie II wojny światowej. Wystawa, która już od 4 sierpnia zostanie pokazana w szczecińskiej TRAFO Trafostacji Sztuki, poświęcona będzie tej "architekturze przetrwania". To projekt Natalii Romik zatytułowany „Kryjówki. Architektura przetrwania”, który zyskał ogromny rozgłos zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tę wystawę trzeba obejrzeć!

Ekspozycja jest artystycznym hołdem dla kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów w czasie Holokaustu. Do 17 lipca br. była prezentowana w  Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki.

- Zaprezentowane na wystawie kryjówki prześladowanej ludności żydowskiej powstały w czasie II wojny światowej. Stanowią świadectwo determinacji, odwagi i kreatywności użytkowników, którzy musieli zabezpieczyć podstawowe potrzeby związane z podtrzymywaniem życia - czasem przez wiele lat — z wykorzystaniem minimalnych środków, bez możliwości radykalnej zmiany dostępnej im przestrzeni. Kryjówki często tworzone były ad hoc, z potrzeby chwili, w miejscach do tego pierwotnie nieprzystosowanych - informuje Anna Konopka, specjalista ds. promocji w TRAFO Trafostacji Sztuki. - W salach wystawowych TRAFO zaprezentowane zostaną lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy. Formom rzeźbiarskim będzie towarzyszyć wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań wspieranych przez zespół antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców.

Kuratorami wystawy są: Stanisław Ruksza i Kuba Szreder, a współorganizowana jest ona przez TRAFO Trafostację Sztuki w Szczecinie oraz Zachętę — Narodową Galerię Sztuki.

(MON)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

???????
2022-07-22 21:07:28
???
Nie wybieram się
2022-07-22 12:07:20
Nie rozumiem jaki jest cel urządzania takiej wystawy w Polsce? Żydzi już nam "podziękowali" za możliwość przetrwania "ustaleniami", że wymordowaliśmy ich więcej niż Niemców, ciągłym szkalowaniem na arenie międzynarodowej czy ciągotami w kierunku 447. Tylko rządzący są tak masochistyczni, że chcą z nimi utrzymywać stosunki. Przeciętny obywatel mów dziękuję, już wystarczy, już was poznałem.
Odp... Jasne
2022-07-22 10:37:15
Dlatego sporo z Nich "w dowod wdziecznosci" dalej Nas Polakow "opluwa" i wciska nam jeszcze Niemieckie Jedwabne !! Ale wyjechac z Polski... jakos dalej nie chca ???
Helmut
2022-07-22 08:29:17
Ciekawe dlaczego nie ma takich przykładów kryjowek z Niemiec i Francji?
dd
2022-07-21 22:08:49
A TEN DEWELOPER Z PEŁO ARTUR Ł.MÓWIŁ ŻE TO POLACY CHCIELI...
Irena
2022-07-21 21:50:19
Premier powiedział że jeśli mamy jakiekolwiek świadectwo tragedii holokaustu z ust Żyda to tylko dlatego że spotkał Polaka bo gdyby apotkał Niemca nie miałby żadnych szans. Czy wystawa poruszy temat odpowiedzialności moralnego mocarstwa jakim się obłudnie nazwały Niemcy? Przed kim się ukrywali Zydzi? Dlaczego wystawa nie jest objazdowa po Niemczech?
Jasne
2022-07-21 21:04:28
Oczywiście będzie powiedziane, że gdyby nie pomoc Polaków, którzy pilnowali, przynosili żywność i niezbędne artykuły, ryzykując życie swoich rodzin, to a kryjówkach nikt nie przetrwałby kilku dni - bo tylko na terenach Polski była kara śmierci za ukrywanie Żydów?
Jan
2022-07-21 20:52:50
Na Wołyniu Polacy nie mieli szans na kryjówkę

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA