środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Głos ma klarnet

Głos ma klarnet

Głos ma klarnet
Data publikacji: 2016-04-08 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 885 127299

Klarneciści z Polski i zagranicy zjadą do Szczecina w przyszłym tygodniu. Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego organizuje VII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy. Koncerty i przesłuchania będą niecodzienną okazja do poznania i posłuchania tego instrumentu o ciepłym, przyjemnym brzmieniu.

Festiwal łączy w sobie wiele wydarzeń: koncerty, konkursy, warsztaty. Potrwa sześć dni, od 12 do 17 kwietnia. Uczniowie polskich szkół muzycznych I st. i u II st. oraz studenci wydziałów instrumentalnych akademii muzycznych 
z Polski i zagranicy zaprezentują swe umiejętności podczas konkursu. Równocześnie odbędą się dla nich oraz nauczycieli lekcje mistrzowskie oraz warsztaty klarnetowe. Poprowadzą je znakomici soliści i uznani pedagodzy z Polski i zagranicy. Publiczność festiwalowa będzie miała możliwość uczestniczenia w koncertach  muzyków z udziałem Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz pianistów i kameralistów. Wśród  solistów wystąpią wybitni klarneciści m.in. Jean Michael Bertelli, Jean Marc Fessard, Kornel Wolak. Szczecinianie będą mieli również okazję usłyszeć jeden z najlepszych Kwartetów Klarnetowych w Europie „Quatuor Anches Hantees” z Francji.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa instrumentów i akcesoriów przygotowana przez największe firmy oferujące asortyment klarnetowy.

- Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki klarnetowej, podnoszenie poziomu nauczania gry na klarnecie oraz wymiana doświadczeń uczniów i pedagogów z kraju i zagranicy - podkreśla założyciel Festiwalu i jego dyrektor artystyczny Piotr Piechocki, szczeciński klarnecista, muzyk Filharmonii Szczecińskiej oraz dyrektor ZSM. - Ideą Festiwalu jest także promocja Szczecina i regionu zachodniopomorskiego oraz stworzenie przestrzeni do spotkania środowiska muzycznego klarnecistów - uczniów, pedagogów, artystów, solistów i miłośników muzyki klarnetowej.

Dotychczas w latach 2005-2014 w Szczecinie odbyło się sześć edycji tego wydarzenia.Organizatorem VII edycji Festiwalu jest Zespół Szkół Muzycznych, współorganizatorami zaś - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza i Akademia Sztuki w Szczecinie. Partnerami są: Zamek Książąt Pomorskich, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Marka Jasińskiego i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Festiwal objęty jest mecenatem Miasta Szczecin oraz honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Festiwal został dofinansowany przez: MKiDN, CEA, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Miasto Szczecin. ©℗

(el)

 

Na zdjęciu: Uczestnicy poprzedniej edycji Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Klarnet
Nie oszukujmy się, klarnet ma bardzo irytujący dźwięk, oczywiście poza polką z Lata z Radiem.
2016-04-08 09:40:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy