Czterodniowa, szósta edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowanego przez szczecińską filharmonię, zakończyła się w niedzielny wieczór. W tym roku impreza miała nietypowy przebieg, bowiem większość wydarzeń została przeniesiona w sferę online. Konkurs odbył się oczywiście, jak co roku, a wśród laureatów znalazła się szczecińska grupa Bujne Ziele, która wykonuje pieśni pochodzące z tradycji rodzinnych członkiń zespołu oraz regionów, z jakich ich rodziny przyjechały na Pomorze Zachodnie po 1945 roku.
Co roku imprezę przyjeżdżali uczestnicy z całego kraju, by stanąć w turniejowe szranki. W tym roku, z racji na pandemię, tegorocznych laureatów wybrano w inny sposób. W konkursie oceniani byli ci wykonawcy, którzy odnosili sukcesy w poprzednich edycjach imprezy. Ta formuła konkursowa była zatem doskonałą okazją do przypomnienia minionych odsłon turnieju i najlepszych wokalistów, instrumentalistów, zespołów śpiewaczych i kapel, jacy od 2015 roku pojawiali się w szczecińskim „lodowym pałacu”.
O swoich faworytach zdecydowali nie tylko jurorzy, ale też publiczność, głosując internetowo przez kilka tygodni. W finale zatem turnieju znalazła się dwunastka wykonawców. Spośród nich publiczności najbardziej podobała grupa PoPieronie z Żywca, która w Szczecinie nie tylko występowała na organizowanej przez filharmonię imprezie, ale też wielokrotnie jako gość specjalny wielu koncertów Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Ot, choćby w ubiegłym roku żywiecka formacja wystąpiła w spektaklu stworzonym przez wspomniany, szczeciński zespół, a inspirowanym twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki - "Verbum nobile – szlachetne słowo honoru. Premiera tego widowiska odbyła się w Operze na Zamku.
Jurorzy Turnieju Muzyków Prawdziwych zdecydowali, że w konkursowej kategorii „soliści instrumentaliści” wygrał Jakub Karpuk z Ełku, drugie miejsce zajął Zdzisław Marczuk z miejscowości Zakalinki, a trzecie - Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. W kolejnej kategorii – „soliści wokaliści” - jury nagrodziło pierwszym miejscem Wierę Niczyporuk z miejscowości Malinniki, drugim - Stanisława Madanowskiego z Łowicza, a trzecim miejsce - Katarzynę Dudziak z Gliwic. Pośród zespołów śpiewaczych wygrała grupa Pogranicze z Szypliszk, drugie miejsce przyznano formacji 9 Siył z Białego Dunajca, a trzecie zdobył szczeciński -Bujne Ziele (czyli - Ewa Grochowska, Ewa Jochymek, Ewelina Klepacz, Kamila Kijo, Agnieszka Pawłowska, Marta Jochymek-Kasperska). W rywalizacji kapel jurorom najbardziej podobała się ta z Tomaszowa Mazowieckiego - Kapela Romana Wojciechowskiego bowiem przyznano jej pierwsze miejsce. Drugie miejsce otrzymała wspomniana kapela PoPieronie, a trzecie - Kapela Opocznianka z Opoczna.
Warto dodać że podczas niedzielnego koncertu finałowego wystąpił zespół Sarakina, polsko-bułgarsko-czeska grupa, łączącą muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Ich kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej, jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. ©℗
(MON)
Fot. Dariusz Gorajski