Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Fikuśny Festiwal Literatury wystartował. Spotkania z autorami i inne atrakcje dla czytelników [GALERIA]

Data publikacji: 02 czerwca 2023 r. 17:49
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2023 r. 17:31
Fikuśny Festiwal Literatury wystartował. Spotkania z autorami i inne atrakcje dla czytelników
Fot. Kinga Kowalska, Krzysztof Zurawski  

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wydarzenia są Małgorzata Narożna, która od kilku lat prowadzi w Szczecinie popularna księgarnię Fika oraz Kinga Kowalska. Program festiwalu, którego główną ideą jest promowanie literatury nie tylko dziecięcej oraz zachęcanie najmłodszych i ich opiekunów do czytania, zawiera w tym roku niezwykle atrakcyjne propozycje, takie jak spotkania z autorami czy czytania performatywne. Festiwal rozpoczął się 1 czerwca, potrwa prawie całe lato. 

Fikuśny Festiwal Literatury wpisuje się w program letnich wydarzeń kulturalnych i literackich w Szczecinie. Można powiedzieć, że tegoroczna - druga już edycja - zrealizowana zostanie z rozmachem, głównie dzięki bogatemu programowi, który wypełniają spotkania ze znanymi i lubianymi pisarzami literatury dziecięcej i dla dorosłych (m.in.: Radek Rak, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Inga Iwasiów, Joanna Olech) czy inne atrakcje, takie jak inscenizacje teatralne, wspólne czytanie czy warsztaty. Nowością są, co podczas spotkania prasowego w Domu Skandynawskim podkreśliła Małgorzata Narożna, tak zwane czytania performatywne realizowane przy współpracy z Teatrem Współczesnym. Będą to dwa teksty: "Nigdy nie będziesz szło samo" Anouk Herman oraz "Jak płakać w miejscach publicznych" Emilii Dłużewskiej.

- Oba te spotkania kierowane są głównie do młodzieży i dorosłej publiczności - mówiła Kinga Kowalska. - Wymyśliłyśmy sobie, aby szczecińska publiczność mogła usłyszeć ten tekst, ponieważ wydaje mi się, że bardzo często go zagadujemy, a w okolicznościach festiwalowych warto poświęcić czas na jego usłyszenie. 

Dla najmłodszej publiczności przygotowano również spotkania z bohaterami ich ulubionych książek: Panem Kuleczką, Florką, Basią czy Żubrem Pompikiem. W tym roku festiwal przeniesie się również do Kołobrzegu 19 i 20 czerwca, gdzie odbędą się spotkania z Piotrem Sochą i Marcinem Szczygielskim. 

- Po pierwsze przyświeca nam myśl czytania dobrej literatury i przede wszystkim bawienia się nią - tak o idei Fikuśnego Festiwalu mówiła jego organizatorka. - Chcemy się cieszyć spotkaniami, ale nie w pośpiechu. Wymyśliliśmy formulę, że przez całe lato można niespiesznie, spokojnie, w bardzo ładnym otoczeniu Ogrodów Śródmieście w Szczecinie, cieszyć się literaturą. I przede wszystkim wszystko jest w centrum. 

Gośćmi drugiej edycji Festiwalu będą: Wojciech Widłak, Kinga Konieczny, Zofia Stanecka, Piotr Socha, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Inga Iwasiów, Joanna Rusinek, Radek Rak, Daniel de Latour, Joanna Olech, Marta Lipczyńska-Gil, Nika Jaworowska-Duchlińska, Boguś Janiszewski, Tomasz Samojlik, Nina Igielska, Agata Romaniuk i Emilia Dziubak. Dla dorosłej publiczności przygotowano również słowno-muzyczny kolaż z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej oraz spotkania autorskie m.in. z Kingą Konieczny, Radkiem Rakiem czy Agatą Romaniuk. Festiwal potrwa przez całe lato, do niedzieli 13 sierpnia. Pełen program dostępny jest na stronie fikaszczecin.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. ©℗

 Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

adam
2023-06-03 17:13:34
warto przyjrzeć się promocjom książki o niebinarnych i skłotach. To ma być dla dzieci i młodzieży?
Wypier
2023-06-02 22:15:30
Rzeczywiście, Iwasiów i Szczygielski to prawdziwe wzory dla młodzieży ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA