wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Kultura > Ekspresyjna synteza znaczeń

Ekspresyjna synteza znaczeń

Ekspresyjna synteza znaczeń
Data publikacji: 2020-08-04 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25 15:10
Wywietleń: 479 468109

W Galerii ZPAP „Kierat I” przy ul. Koński Kierat w Szczecinie można od wtorku oglądać niezwykle interesującą, pełną emocji i artystycznej ekspresji (i jakże dającą do myślenia) wystawę szczecińskiej artystki Stanisławy Dobrzenieckiej-Żyłkowskiej. To alegoryczne, pełne symboli i znaczeń syntetyczne rysunki i malarstwo. Prace nawiązują tak do mitów kultury, jak i naszej rzeczywistości; są jednak subiektywnym wyrazem stosunku artystki do tych źródeł inspiracji.

Artystka urodziła się w 1930 roku w Łapach koło Białegostoku. W 1951r. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Białymstoku, następnie studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Architektury Wnętrz – dyplom uzyskała w 1958r.

Po przeniesieniu się do Szczecina w latach 60. i 70. zajmowała się projektowaniem mebli i wnętrz (Urzędy Stanu Cywilnego, sklepy itp.) W latach 70. i 80. zajmowała się intensywnie wykonywaniem unikatowej tkaniny artystycznej, między innymi jako dekoracji budowanych w Szczecinie promów pasażerskich. Brała też udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych tkaniny w Szczecinie i wielu innych miastach w Polsce.


Na początku lat 90. zafascynowała się grafiką komputerową i urządziła dużą wystawę indywidualną swoich prac p.t. „Malowane Komputerem” w Szczecinie. Wystawa ta wędrowała po wielu miastach w Polsce, a jej fragmenty były wystawiane na wystawach zbiorowych w Polsce i Niemczech  (Greifswald, Travemünde). Od połowy lat 90. do dziś poświęciła się  rysunkowi i przede wszystkim malarstwu sztalugowemu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w różnych miastach Polski i Niemiec. Miała dużą wystawę indywidualną malarstwa i grafiki w roku 2000 w Szczecinie, którą potem eksponowała w szeregu innych miast Polski. Prace w zbiorach w kraju i poza krajem m.in. w Niemczech i USA.


(r.c.)

 

Ekspresyjna synteza znaczeń Ekspresyjna synteza znaczeń Ekspresyjna synteza znaczeń Ekspresyjna synteza znaczeń Ekspresyjna synteza znaczeń

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie