Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Obrazy wśród rzeźb. Niebanalna wystawa w Galerii Kierat [GALERIA]

Data publikacji: 13 września 2019 r. 13:21
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2019 r. 15:54
Obrazy wśród rzeźb. Niebanalna wystawa w Galerii Kierat
 

W Galerii Kierat Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie prezentowana jest wystawa malarstwa Bożeny Mozolewskiej. Szczecińska artystka zrobiła jednak rzecz dość nietypową; zaprosiła do udziału w tej prezentacji rzeźbiarkę, znaną i cenioną – Leonię Chmielnik. W tym przypadku zderzenie malarstwa z formami przestrzennymi okazało się i ciekawe, i inspirujące.

Pełne spontanicznej kreacji, nieco „tkaninowe”, abstrakcyjne obrazy Bożeny Mozolewskiej kojarzą się niemal od razu z amerykańską „abstrakcją liryczną” czy europejskim nurtem w malarstwie specjalizującym się w ucieczce od form. Co ciekawe, autorka rzuca jednak odbiorcom przyzwyczajonym do sztuki bardziej tradycyjnej swoiste koło ratunkowe: obrazy te, choć w większości abstrakcyjne, cechuje dekoracyjność i kompozycyjna przejrzystość.

Na tym tle doskonale się prezentują cztery rzeźbiarskie prace Leonii „Leny” Chmielnik. W jakimś sensie to drugi biegun artystycznych poszukiwań. Artystka dokładnie studiuje formę. Jej rzeźby – można by powiedzieć bez zbytniej przesady – są wręcz „rysunkowe”. Studiuje ciało, ale nie odtwarza. Te rzeźby to metafory. Nie ma w nich ani dosłowności, ani nachalnej, narzucającej się symboliki. Żyją własnym życiem i stopniowo odkrywają swoje ukryte znaczenia, wśród których z pewnością jest między innymi przemijanie i destrukcja piękna.
Wystawa niebanalna. ©℗

Tekst i fot. (r.c.)

Na zdjęciu: Leonia „Lena” Chmielnik i Bożena Mozolewska w Galerii ZPAP – Kierat w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do "Art" - myślę, ze to lepiej.
2019-09-13 15:39:46
.
Art
2019-09-13 13:46:40
Ludzie tworzą sztukę, a nikt o nich nigdy nie słyszał - smutne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA