Wykłady, koncerty, spotkania, wystawy - tak będzie obchodzony Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Szczecińscy dominikanie, którzy od siedmiu lat organizują rokrocznie wydarzenia związane z tym świętem, zapraszają w czwartek do kościoła pw. św. Dominika.
Po raz 23. w polskim Kościele katolickim 17 stycznia obchodzony jest Dzień Judaizmu. Święto zostało ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. i obchodzone jest w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycję obchodów tego święta zapoczątkowały w Szczecinie siedem lat temu klasztor i parafia św. Dominika, realizując je we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Szczecinie i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Szczecinie.
Tym razem szczecińscy ojcowie dominikanie zapraszają w czwartek (16 stycznia) o godz. 19 do kościoła na wykład, wygłoszony przez przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie, a następnie na spotkanie w krypcie. Temat będzie nawiązywał do świętowania Dnia Pańskiego, gdyż tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować" (Wj 20,8). Centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się tym razem w Gnieźnie i będą koncentrowały się na świętowaniu i dniu wolnym.
- Temat wydaje się być bardzo aktualny, bo jednak to świętowanie wygląda różnie i to nie tylko w Kościele katolickim. A zatem podjęcie potrzeby i istoty tego świętowania w momencie kiedy ludzie tracą pewne poczucie sacrum wydaje się być w pełni usprawiedliwione – wyjaśnił bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
W wielu parafiach i miastach polskich XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim obchodzony będzie bardzo uroczyście. Ojciec Maciej Biskup, poprzedni proboszcz kościoła Św. Dominika w Szczecinie z okazji obchodów tego dnia podkreślał: - Dialog chrześcijańsko-żydowski wyrasta z najgłębszych więzów ofiarowanym nam przez Boga Jedynego, Boga Abrahama, Jakuba, Izaaka… i ostatecznie Boga Jezusa Chrystusa. Kościół nie może siebie zrozumieć, jak naucza Sobór Watykański II, nie znając swoich żydowskich korzeni. Święty Jan Paweł II uczył nas, że Żydzi są naszymi braćmi w wierze, a Benedykt XVI że są „naszymi ojcami w wierze”. Żydem był nasz Pan i jednocześnie nasz Brat Jezus. „Jezus jest Żydem, jest nim na zawsze!” - czytamy w dokumencie komisji Stolicy Apostolskiej z 24 czerwca 1985 r. „Żydzi i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego”.
Na dominikanie.pl ojciec Maciej Biskup rozpoczął w piątek cykl wykładów dotyczących związków religii chrześcijańskiej z judaizmem. Na portalu tym dostępny jest już pierwszy wykład. Cała seria o. Macieja Biskupa nawiązuje do słów Jana Pawła II: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm" i poświęcona będzie żydowskości Jezusa - rytuałom, świętom, nauczaniu, wychowaniu, modlitwie.
Celem stworzenia Dnia Judaizmu w Kościele katolickim jest właśnie ponowne odkrycie więzi z judaizmem, z którego katolicyzm wyrasta.
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER