W czwartek (19 stycznia) o g. 18 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpocznie się spotkanie pod hasłem "Rok Quistorpa w Szczecinie". To kolejne wydarzenie z cyklu "Sztuka - promocja - edukacja".
W spotkaniu wezmą udział konserwator zabytków Damian Kolassa, działaczka Dorota Pundyk i historyk, kierowniczka Działu Regionalnego Książnicy Pomorskiej Sylwia Wesołowska. Poprowadzą je dziennikarki: Helena Kwiatkowska oraz Monika Mazanek - Wilczyńska.
Uczestnicy porozmawiają o działalności i dorobku Quistorpów w Szczecinie, projektach miejskich upamiętniających tę rodzinę, działaniach stowarzyszenia DENKMAL - POMORZE oraz o najnowszej książce Damiana Kolassy "Wieża Quistorpa. Od monumentu po ruinę".
Johaness Quistorp był fabrykantem i filantropem, założycielem spółki budowlanej i inicjatorem powstania nowych dzielnic na zachodnich przedmieściach Szczecina: Westendu, Neu Westendu i Braunsfelde (obecnie zachodnia część centrum, Łękno i Pogodno). Przekazał miastu ziemi, na której zgodnie z jego życzeniem powstał Quistorp Park, obecnie Park Kasprowicza.
Wieża wybudowana na Wzgórzu Arkony to hołd dla tego filantropa - została wybudowana na polecenie jego syna Martina Quistorpa. Projekt obiektu został wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z berlińskich architektów, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył Zamek Cesarski w Poznaniu, a także w Berlinie, m.in. Kościół Pamięci i Dworzec Anhalcki oraz niektóre budynki w centrum Szczecina, w tym salę koncertową Konzerthaus, nie zachowaną do obecnych czasów, na której miejscu zbudowano nowy gmach Filharmonii.
(as)