Wiosną, od kwietnia albo maja, w szczecińskim Muzeum Narodowym będzie można podziwiać zbiory dotyczące historii naszego regionu m.in. w zmodernizowanej części gmachu przy Wałach Chrobrego.
Jednocześnie Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie również pokaże nową wystawę dotyczącą Pomorza. Obie instytucje wzięły udział w projekcie pt. „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza”.
Realizacja projektu ma doprowadzić do tego, by uzupełniały się wystawy stałe obu muzeów.
– Połączyliśmy się w związek małżeński, uzupełniamy się i jesteśmy zgranym zespołem – żartował Uwe Schröder, dyrektor Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, na prezentacji projektu w Muzeum Narodowym.
W szczecińskim muzeum przy Wałach Chrobrego zmodernizowane zostały tutejsze przestrzenie wystawiennicze, w tym imponująca sala świetlikowa, w której zostanie zaprezentowana sztuka średniowiecza. Również na parterze będzie prezentowana kolekcja sztuki XVI i XVII wieku. Jak mówi Rafał Makała, koordynator projektu, eksponaty, które dotąd leżały w magazynach muzealnych albo nie było miejsca na odpowiednie ich wyeksponowanie, wreszcie znajdą wspaniałe miejsce i będą mogły zachwycać odwiedzających.
– To obiekty o światowej klasie! – zaznaczył R. Makała.
We wspomnianej sali świetlikowej głównym akcentem przestrzeni będzie krucyfiks z Kamienia Pomorskiego – najbardziej okazałe i najcenniejsze dzieło w kolekcji sztuki średniowiecznej. Towarzyszyć mu będą m.in.: monumentalnych rozmiarów płaskorzeźbiony ołtarz pasyjny z Wkryujścia wiązany z fundacją Bogusława X, jednego z najważniejszych książąt pomorskich, oraz Poliptyk Świętojański ze Stargardu, zawierający obszerny cykl przedstawień malarskich ilustrujących życie Maryi i Jezusa, a także monumentalnych rozmiarów scenę chrztu Chrystusa w Jordanie.
W oddziale muzealnym przy ul. Staromłyńskiej również w przyszłym roku zostanie otwarta nowa, archeologiczna wystawa stała. Z kolei do Greifswaldu będzie się można wybrać, w ramach wspomnianego projektu, na bardzo obszerną ekspozycję dotyczącą historii Pomorza do I wojny światowej, następnie Pomorza Przedniego w NRD, czasów powojennych Pomorza Zachodniego, w tym Grudnia ’70 i Sierpnia ’80.
Jak mówili dyrektorzy obu instytucji muzealnych, wystawom towarzyszyć będą polsko-niemieckie katalogi, a także propozycje edukacyjne, a w końcowym etapie prezentacje obu partnerskich muzeów zostaną wirtualnie połączone przez stworzenie wspólnej prezentacji internetowej. ©℗
Monika Gapińska
Fot. Dariusz Gorajski