Za nami drugi koncert tegorocznego 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Muzyczną ucztę rozpoczęła część organowa w wykonaniu debiutującego przed kamieńską publicznością czeskiego wirtuoza Michala Novenki.
Michal Novenko był wielokrotnie nagradzany w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując brzmienie ponad 120 różnych instrumentów organowych i popularyzując zabytkowe organy. Jest profesorem w Konserwatorium Praskim, jurorem konkursów organowych prowadzącym międzynarodowe kursy mistrzowskie.
Podczas piątkowego koncertu (23 bm.) zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała muzykę organową w dwóch częściach. W pierwszej wirtuoz z Pragi zaprezentował utwory Dietricha Buxtehudego oraz XVIII-wiecznego czeskiego kompozytora i organisty Josefa Segera, w drugiej zaś preludium swego autorstwa i improwizację w formie barokowej fantazji i fugi, które słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.
Część kameralną, w dwóch odsłonach, wypełniła muzyka współczesna w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie kierowanego przez dr Sylwię Fabiańczyk-Makuch, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pracującą obecnie jako adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Morskiej. Na tej ostatniej uczelni w 2003 roku założyła zespół śpiewaczy, którego jest kierownikiem artystycznym i dyrygentką. W szerokim repertuarze chóru znajduje się zarówno klasyka, jak i muzyka popularna. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając, tylko w ostatnich siedmiu latach, ponad czterdzieści głównych nagród.
Występujący po raz pierwszy na kamieńskim festiwalu chór zaprezentował utwory współczesnych kompozytorów: Józefa Świdra, Z. Randalla Stroope, Miłosza Bembinowa, Piotra Jańczaka, Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego, Larsa Janssona i Mosesa Hogana, o tematyce religijnej i morskiej. Repertuar spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, którzy zachęcili artystów do bisowania.
Ostatni utwór piątkowego koncertu, którym był hymn „Gaude Mater Polonia”, zabrzmiał szczególnie podniośle w wiekowych murach kamieńskiej świątyni. Publiczność festiwalowa, która wysłuchała tego utworu stojąc, owacyjnie oklaskiwała jego mistrzowskie wykonanie.
Tekst i fot. Błażej Bubnowicz
Na zdjęciu: Występ Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch