Na wielki finał Baltic Neopolis Festivalu odbędzie się premiera utworu Mikołaja Góreckiego - „Druga przestrzeń”, na koncertujący kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Kompozycję będzie można usłyszeć najpierw 28 lipca w szczecińskim kościele pw. św. Jana Ewangelisty (o godz. 19.30), a następnego dnia - o godz. 20.30 - w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Oba koncerty noszą tytuł: „Polish Concerti”.
– Jesteśmy szczęśliwi, że w końcu, na finał festiwalu, uda się nam wykonać utwór, o który zabiegaliśmy od wielu lat. Będzie to światowe prawykonanie dzieła Concerto grosso „Druga przestrzeń” na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. To kompozycja napisana specjalnie dla zespołu Baltic Neopolis Orchestra – mówi Emilia Goch-Salvador, szefowa orkiestry. – Przez wiele lat namawialiśmy Mikołaja na to i wreszcie się udało.
W repertuarze koncertów, oprócz prawykonania, melomani usłyszą kompozycje dedykowane orkiestrze BNO, a napisane przez czołowych polskich i międzynarodowych twórców w tym n.in: Pawła Łukaszewskiego "Neopolis Concerto”, koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz Marcelo Nisinmana - "13 Variations on a Polish Melody" na skrzypce, wiolonczele i orkiestrę. Jest jeszcze jedna szczególna okazja, którą świętować będą artyści podczas finału – to będą trzynaste urodziny zespołu Baltic Neopolis Orchestra!
Podczas wspomnianych koncertów wystąpią soliści: Emanuel Salvador - skrzypce, Sławomira Wilga - skrzypce, Emilia Goch - Salvador - altówka, Konstantin Heidrich- wiolonczela oraz oczywiście Baltic Neopolis Orchestra. Bilety na finał festiwalu można nabyć na: www.kupbilecik.pl i bilety.fm.
Warto przypomnieć, że finałowe występy zwieńczą festiwal, podczas którego artyści zagrali kilkanaście koncertów w dwunastu miejscowościach naszego regionu, z czego kilka w Szczecinie. Festiwalowi artyści gościli m.in. w Dominikowie, Międzyzdrojach, Niekłończycy, Przecławiu, Pyrzycach, Świnoujściu oraz Złocieńcu. Można ich było usłyszeń w różnorodnych odsłonach muzycznych - od folkloru i świętowania 100. rocznicy urodzin Astora Piazzolli, poprzez składy kameralne i orkiestrowe, artystów gościnnych i wielkie sławy z rozmaitych zakątków świata. Co ciekawe, festiwalowe wydarzenia odbywały się nie tylko w salach koncertowych, ale także w takich miejscach, jak np. polana w Niekłończycy czy patio hotelu Posejdon w Szczecinie.
(MON)