Setki przebadanych osób, koncerty, kampania billboardowa, warsztaty i skierowany do szkół konkurs – szczecińska filharmonia podsumowała w środę dotychczasowe efekty społecznej akcji „Usłysz Dobre Dźwięki”.
– Chcemy położyć nacisk na jakość dźwięku – opowiadała o inspiracjach akcji dyrektor Dorota Serwa. – Mamy rewelacyjne warunki akustyczne, zależy nam więc, by odbiorcy dobrze nasze dźwięki słyszeli, bo to wzmacnia przyjemność odbioru.
Pierwszym elementem akcji była widoczna w całym mieście kampania billboardowa zapraszająca do słuchania muzyki w szczecińskiej filharmonii. Później przed szklanym gmachem stanęło mobilne centrum słuchu, w którym każdy mógł bezpłatnie przebadać się u specjalistów. Kolejne kroki to koncerty (m.in. z udziałem osób przywróconych do świata profesjonalnej muzyki dzięki postępowi w nauce i medycynie), szkolenia dla nauczycieli czy warsztaty i gry edukacyjne dla dzieci.
Filharmonia ogłosiła też konkurs dla szkół na utworzenie stref harmonii. Pomysłodawcą pierwszej takiej strefy był Paweł Kornicz, nauczyciel muzyki w SP nr 35.
– Hałas w szkole jest poważnym problemem – tłumaczył w środę pan Paweł. – Stworzyliśmy miejsce, które pozwala dzieciom od niego odpocząć. Podczas przerw, w sali muzycznej, przy dźwiękach muzyki klasycznej, mogą odrobić lekcje, zjeść kanapkę czy po prostu posiedzieć. W klasie jest około 30 miejsc, zwykle 80 proc. z nich jest zajęte.
Tegoroczne działania w ramach akcji „Usłysz Dobre Dźwięki” zakończone zostaną 21 czerwca, w dniu międzynarodowego Święta Muzyki. Tego dnia planowane są rozmaite muzyczne występy w przestrzeni miasta i pociągów na trasie Szczecin–Berlin, koncert formacji West Side Sinfonietta oraz wieczorne silent disco w holu filharmonii.
(kas)
Fot. Ryszard PAKIESER