poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]

Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]

Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]
Data publikacji: 2017-05-05 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 912 250334

Uwaga! Filharmonia Szczecińska odwołuje piątkowy koncert Wimme Saari, słynnego fińskiego pieśniarza sami. Godzi się więc zapowiedzieć koncerty w przyszłym tygodniu, wtorkowy (godz. 19) i środowy (godz. 19).

We wtorek z koncertem a cappella wystąpi estoński chór Collegium Musicale (filharmonia pisze, że „to najsłynniejszy muzyczny produkt eksportowy Estonii”). Chór założył śpiewak i dyrygent Endrik Üksvärav.

Zespół ma w swoim repertuarze pieśni od renesansowych po współczesne. Koniecznie trzeba go posłuchać, zwłaszcza że wykonuje utwory estońskie: Arvo Pärta, kompozytora wyjątkowo ciekawego, Veljo Tormisa i Erkii-Sven Tüüra.

Chór pochodzi z Tallina, gdzie koncertuje najczęściej. Śpiewa we Włoszech, Francji, Niemczech, Japonii i - jak pisze na swojej stronie internetowej – bardzo cieszy się z tego, że przyjeżdża właśnie do Szczecina. Collegium Musicale dwukrotnie było Chórem Roku w Estonii, a jego płyta „Peegel peeglis” z utworami Arvo Pärta została w 2012 r. uznana za najlepszy w Estonii album muzyki chóralnej.

W Szczecinie zespół wykona program wyjątkowy, na który złoży się cykl pieśni Veljo Tormisa, inspirowanych muzyką i poezją zapomnianych i ginących ludów, żyjących nad Bałtykiem między Litwą a Karelią. Takiej muzyki jeszcze w Szczecinie nie było!

W środę filharmonia zaprasza do  sali kameralnej na koncert duetu gitarowego Sedina Duo, czyli Justyny Sobczak i Błażeja Sudnikowicza. W programie: dwa utwory w aranżacji Sedina Duo, a mianowicie Johanna Sebastiana Bacha „Partita nr 2” i Claude’a Debussy’ego Suita „Masques et bergamasques”, następnie Jensa Marggrafa „Drei für zwei Gitarren” i Alberta Ginastery „Danzas argentinas” (arr. Duo Melis).

Justyna Sobczak studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w katowickiej Akademii Muzycznej, jest laureatką nagród w konkursach organizowanych m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Meksyku. Błażej Sudnikowicz, który pochodzi z Mirosławca, studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Marcina Dylli. Również i on jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Austrii, Hiszpanii, we Włoszech itd. Grą na gitarze zainteresował go jego ojciec. Koniecznie trzeba dodać, że mistrzem Justyny Sobczak i Błażeja Sudnikowicza jest szczeciński nauczyciel gitarzystów, Piotr Pałac.

(b.t.)

UWAGA KONKURS! Dla naszych Czytelników  podwójne zaproszenie na koncert. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer72601 z hasłem: kurier.filharmonia . Na SMS-y czekamy tylko dzisiaj (05 maja br.). Podwójne zaproszenia otrzyma pierwsza osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 13.30. Koszt SMS-a - 2,46 zł z VAT.

Komentarze

MM
Dla niektórych sama nazwa to luksus. Szato de jabol. A jeszcze jak się świeci albo jest w pazłotku to hajlajf.Carpaccio to buraki ze szczypiorem, jedzenie wiejskich biedaków ale jak brzmi: karpaczio. Tak jest - jak się nigdzie nie bywa, to sołtys jest królem a córka sołtysa - księżniczka, najpiękniejsza na świecie :-)
2017-05-07 09:57:05
Honorat
@ niklot. Błysnąłeś przenikliwością i dociekliwością Jaruna. Jasnowidz z Człuchowa po prostu. Jarun też patrząc w monitor wie, ile kto ma lat i ile groszy zarobił. Radziłbym wrócić do starego nicka, choć obecny czytany wspak brzmi interesująco. A wracając do Filharmonii, to uważam, że każdemu należy się odrobina luksusu, nawet mieszkańcom Szczecina.
2017-05-06 17:10:53
t.p
Małolat doczytaj i nie dyskutuj. Filharmonia z planszówką. To było w lutym. Leczysz tu swoje kompleksy i nieuctwo i to od dosyć dawna. Pamiętam jak wyśmiałeś Michała Anioła i Kaplicę Sykstyńską. Przestań się błaźnić.
2017-05-06 17:02:18
Honorat
@ taka prawda. "Prawda" nie gorączkuj się, bo ci finanse jeszcze bardziej nie będą się zgadzać. Używasz jako argumentów czyichś żartobliwych komentarzy pod innym artykułem o Filharmonii. Ty tak na poważnie? Jak już o czymś piszesz, to sprawdź przedtem: o cymbergaju była mowa w artykule o muzeum przełomów, a nie o Filharmonii. Jeżeli prezentujesz taką rzetelność w płaceniu podatków do budżetu miasta jaką przejawiasz w przeinaczaniu faktów, to ja gratuluję miastu. Gdybyś od czasu do czasu poszedł do biblioteki lub teatru a nawet filharmonii, to byś nabrał trochę kultury, a nie odpowiadał niegrzecznie na mój pierwszy komentarz. W końcu tu jest dział "Kuriera" o nazwie KULTURA. Chyba to do czegoś zobowiązuje?
2017-05-06 16:33:16
niklot
Honorat -małolat co to grosza w życiu nie zarobił, chętnie szata naszymi pieniędzmi. Rozdawał by na prawo i lewo. Sto milionów w tę czy tamtą stronę. Miasto zadłuża się i ciągle żyjemy z zaciągania kolejnych pożyczek. Nowa Filharmonia to luksu na które miasto nie stać. Inny przykład. Fryga-200tys. zł wyrzuconych na śmietnik. Jakoś cisza, że za bubel pieniądze wróciły do miejskiej kasy. Może Krzystek w końcu poczuje się gospodarzem i wyjaśni sprawę?!
2017-05-06 08:40:10
taka prawda
Gra w cymbergaja jest na równi z diskopolo - a taka gra odbyła się i była propagowana w filharmonii -więc nie warcz. "Honorat"- a kto sponsoruje budżet miasta? Pieniądze z nieba spadają ? Nie wysilaj się jak nie masz argumentów. Obrońca się znalazł. Niech nie szastają bezmyślnie, nie swoją forsą. Na stocznię zabrakło 90 mln. zł, - a na badziewie, niepotrzebne miastu -co widać, wydano 125 mln? Gdzie sens i gospodarność ?
2017-05-05 21:04:47
Honorat
@ taka prawda. "Prawda" byłaby zadowolona, gdyby w Filharmonii odbywały się koncerty discopolo, zapewne bardziej dochodowe. "Prawda" zna się też na finansach, bo wie ile kosztuje utrzymanie Filharmonii. Zapewne sponsoruje budżet miasta, bo z taką troską o nim się wypowiada.
2017-05-05 19:47:57
taka prawda
Wybudowali filharmonię za 125 milionów - tylko nie wiadomo po co? Ani tego nie można zburzyć, ani przerobić. Ot badziewie. Tylko koszty utrzymania idą w miliony! Takie snobistyczne, nieprzemyślane kaprysy kosztują i rujnują budżet miasta.
2017-05-05 12:14:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy