Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wybierz się na historyczny spacer! Po trzech pierwszych latach Szczecina

Data publikacji: 15 lipca 2020 r. 06:57
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2020 r. 17:17
Wybierz się na historyczny spacer! Po trzech pierwszych latach Szczecina
 

Ponad dwadzieścia plansz z archiwalnymi zdjęciami powojennego Szczecina, wraz z opisami, stanie w tę środę (15 lipca) na szczecińskim placu Solidarności. Będzie to nowa wystawa plenerowa zatytułowana 
„Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948”


. Warto zatem wybrać się na historyczny spacer, by poznać trzy pierwsze lata z życia miasta.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, a ma na celu uczczenie 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego. Jej autorzy chcieli pokazać, jak odmienne, choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski, były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

- Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich - informuje pomysłodawca i kurator wystawy, Piotr Semka. - Osobno opowiedziana została historia oporu szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie. Miasto nad Odrą leżało także na trasie kurierów wolnej Polski w latach 1945–1947. Sporo uwagi poświęcono tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej.

Wystawa będzie dostępna na placu Solidarności przez miesiąc - do 14 sierpnia.

(MON)

Fot. MNS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Te wystawę powinni
2020-07-16 16:49:06
obejrzeć sedinowcy i reszta proniemieckiej gawiedzi - może wtedy skończyliby kłamać na temat nietkniętych domów z ciepłą zupą na stole z których wygnano biednych i niewinnych Niemców. Szczecin to morze ruin i ludność wysiedloną rozkazem niemieckiego dowództwa którym zamieniono Szczecin w twierdzę.
ehh
2020-07-15 14:29:55
Ile cegieł ukradła wtedy Szczecinowi Warszawa?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA