środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Wybierz się na historyczny spacer! Po trzech pierwszych latach Szczecina

Wybierz się na historyczny spacer! Po trzech pierwszych latach Szczecina

Wybierz się na historyczny spacer! Po trzech pierwszych latach Szczecina
Data publikacji: 2020-07-15 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-16 17:17
Wywietleń: 1069 463985

Ponad dwadzieścia plansz z archiwalnymi zdjęciami powojennego Szczecina, wraz z opisami, stanie w tę środę (15 lipca) na szczecińskim placu Solidarności. Będzie to nowa wystawa plenerowa zatytułowana 
„Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948”


. Warto zatem wybrać się na historyczny spacer, by poznać trzy pierwsze lata z życia miasta.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, a ma na celu uczczenie 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego. Jej autorzy chcieli pokazać, jak odmienne, choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski, były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

- Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich - informuje pomysłodawca i kurator wystawy, Piotr Semka. - Osobno opowiedziana została historia oporu szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie. Miasto nad Odrą leżało także na trasie kurierów wolnej Polski w latach 1945–1947. Sporo uwagi poświęcono tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej.

Wystawa będzie dostępna na placu Solidarności przez miesiąc - do 14 sierpnia.

(MON)

Fot. MNS

Komentarze

Te wystawę powinni
obejrzeć sedinowcy i reszta proniemieckiej gawiedzi - może wtedy skończyliby kłamać na temat nietkniętych domów z ciepłą zupą na stole z których wygnano biednych i niewinnych Niemców. Szczecin to morze ruin i ludność wysiedloną rozkazem niemieckiego dowództwa którym zamieniono Szczecin w twierdzę.
2020-07-16 16:49:06
ehh
Ile cegieł ukradła wtedy Szczecinowi Warszawa?
2020-07-15 14:29:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie