Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Dla powstańców – dla dbających o pamięć

Data publikacji: 01 sierpnia 2019 r. 10:04
Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia 2019 r. 10:26
Dla powstańców – dla dbających o pamięć
W promocję kampanii BohaterON zaangażował się m.in. Maciej Musiał.  

Pierwszego sierpnia rusza czwarta edycja ogólnopolskiej akcji "BohaterON - włącz historię". Polega na napisaniu kartki lub listu do powstańców warszawskich oraz zgłaszaniu do wyróżnień osób, które pielęgnują pamięć o historii.

Każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając kartkę lub list na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław. Podobnie jak w poprzednich latach, istnieje możliwość napisania bezpłatnej pocztówki za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl. Na e-kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas powstania. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji – razem z nadesłanymi do siedziby Fundacji Sensoria kartkami i listami – przekazane adresatom w formie tradycyjnej.

Drugi element kampanii to wyróżnienia.

– Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu "BohaterON – włącz historię!".

Nagroda BohaterONy 2019 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku. Laureatów w każdej z sześciu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i dziennikarz – wybierze kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 30 sierpnia. Później, od 1 września do 2 października, będzie można zagłosować na nominowanych.

(as)

Na zdjęciu: W promocję kampanii zaangażował się m.in. Maciej Musiał.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2019-08-05 10:24:06
Szczecinianin ma rację! Za mało historii Pomorza, a za dużo męczeństwa ogólnokrajowego. Potem wychodzą takie kwiatki w stylu: Szczecin zawsze polski albo precz z germańską fontanną. A tak naprawdę Nasze miasto jak i Pomorze nie było nigdy polskie, przez chwilę było szwedzkie, dłużej pruskie i niemieckie. Większość historii Szczecina i Pomorza to jednak pomorskość i to powinnismy wzmacniać na lekcjach historii. Mieliśmy swoją dynastię Gryfitów i duże osiągnięcia w kulturze pomorskiej. Czas o tym nauczać i zacząć się tym chwalić.
Jakób
2019-08-01 21:00:32
@ Szczecinianin Coś ci się synku pomyliło - tu nie chodzi o kultywowanie folkloru taneczno-wokalnego warszawskiego i szczecińskiego a historię Polski. Czego was na tej historii uczą?
Szczecinianin
2019-08-01 12:12:23
Jako Szczeciniacy powinniśmy głównie kultywować naszą szczecińską historię, a nie warszawską.
moja opinia
2019-08-01 11:05:47
Ten młody człowiek jest dobry do reklamy lodów albo szminki a nie do takich poważnych spraw. Jeszcze niech "brykiet" zaśpiewa i mamy kompolet.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA