Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

DK 13 Muz. W poniedziałek wernisaż i prezentacja współpracy

Data publikacji: 2020-10-19 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-19 14:12
DK 13 Muz. W poniedziałek wernisaż i prezentacja współpracy
 

Wernisaż wystawy artystów z Greifswaldu odbędzie się w poniedziałek (19 października) o godz. 18 w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Godzinę później zaplanowano prezentację współpracy Stowarzyszenia Partnerstwo Miast ze Szczecinem  – w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Nadja Klüter i Helmut Maletzke to nazwiska artystów, których prace zostaną dziś pokazane w Muzach. Potem wystawa będzie czynna do 10 listopada.

Wspomniana malarka używa różnych technik, takich jak olej, akwarela itp. Jednak najbardziej preferuje malować na jedwabiu. Najczęstszym motywem jej prac, są kwiaty i krajobrazy z natury. O swoich pasjach tak opowiada: „Fascynuje mnie różnorodność kolorów i kształtów występujących w przyrodzie, dlatego uwielbiam malować rośliny, motyle, krajobrazy, a przede wszystkim kwiaty, które są dla mnie ukoronowaniem piękna naszego świata. Jedwab, jako podstawowy materiał do malowania inspiruje mnie szczególnie. Malowanie na tak delikatnym materiale jest jednocześnie wyzwaniem: potrzebujesz nie tylko umiejętności, ale także dużego skupienia”.

Helmut Maletzke pod koniec lat 50. XX wieku pracował jako niezależny grafik w Greifswaldzie, gdzie wraz z żoną Urszulą założył warsztat graficzny do pracy reklamowej. Wtedy też powołał grupę artystów „Die Buhne”. W latach 1947-1957 pracował w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu w Greifswaldzie jako rysownik naukowy. W 1950 został członkiem Stowarzyszenia Artystów Wizualnych (VBK). Następnie studiował historię sztuki w „Caspar-David-Friedrich-Institut” Uniwersytetu w Greifswaldzie. W 1953 roku Helmut Maletzke w ratuszu w sali konferencyjnej w Greifswaldzie, zaprojektował duży mural „Średniowieczny Greifswald”. Organizował również wystawy w Greifswaldzie, Schwerin i Magdeburgu. W 1960 roku odbył czteromiesięczną podróż statkiem towarowym Magdeburg, do Afryki i Azji Wschodniej. W kolejnych latach zajmował się m.in. projektowaniem nowych budynków okrętowych w stoczni Mathias Thesen w Wismar. Po wielokrotnych konfrontacjach z urzędnikami kulturalnymi NRD. W 1972 r., w wyniku utrzymujących się sprzeczności kulturowo-politycznych i artystycznych, Centralna Rada VBK zakazała mu pracy w przestrzeni publicznej. Wtedy zaczął malować wielkoformatowe obrazy olejne prywatnie, które dotyczyły problemów ideologicznych. Nie mógł zaprezentować tych prac na wystawach państwowych, ale od tego czasu Kościół ewangelicki oferował mu możliwość wystawiania w swoich pomieszczeniach. Po zjednoczeniu Niemiec, Helmut Maletzke otrzymał zaproszenia na liczne wystawy zagraniczne, między innymi do Nowego Jorku, Los Angeles, Paryża i Petersburga. W 2008 roku zaprojektował 30-metrowy mural „Greifswald i jego przeszłość” z niemiecko-polskim kolektywem artystycznym w Greifswalder Lappstraße. Artysta zmarł trzy lata temu, mając 97 lat.

W związku z obostrzeniami epidemicznymi liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury 13 Muz jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w alei kwiatowej).

(MON)

Fot. Anna Gniazdowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fan
2020-10-19 14:06:10
Kolejna stypa po kulturze ciecińskiej. Jedyna zaleta 13 Muz to czyste z rzadka używane ubikacje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA